KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zemědělci budou 29. června blokovat někeré tuzemské dálnice

25/06/09

Zemědělci budou 29. června blokovat některé tuzemské dálnice. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Farmáři tak budou protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Blokády se uskuteční na více místech, konkrétní lokality Veleba odmítl uvést. Ministerstvo zemědělství v minulosti opakovaně uvedlo, že při řešení mléčné krize dává přednost dialogu před konfrontací.

    Již dříve šéf agrárníků řekl, že se blokády může zúčastnit několik set farmářů. Ti požadují od EU i státu pomoc, zejména zavedení minimální výkupní ceny mléka. Ale také mimořádnou finanční podporu z takzvaného Barrosova balíčku či aktivní propagaci spotřeby mléka ze strany státu.
    Ministerstvo zemědělství v současné době připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, které vláda Mirka Topolánka loni na podzim zrušila. Podle odborníků však tento krok trh s mlékem příliš neovlivní a ceny rozhodně nezvedne.
    Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a podle chovatelů nepokrývají ani výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. Poslední z protestů se uskutečnil ve čtvrtek a dnes během summitu EU v Bruselu, kde demonstrovalo několik tisíc evropských zemědělců, převážně z Německa.
    "V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží," řekl před nedávnem Veleba.
    Tuzemští zemědělci v tomto týdnu také pohrozili, že by v blízké budoucnosti mohli zablokovat centrální sklady v ČR působících obchodních řetězců. Ty podle nich zneužívají své výsadní postavení na trhu. Od plánovaných demonstrací se v minulých dnech distancovali představitelé Asociace soukromých zemědělců ČR (ASZ ČR).
    V pondělí se v Lucemburku čekají protesty zemědělci z celé EU včetně Česka při zasedání rada ministrů zemědělství EU, které se zúčastní komisařka pro zemědělství Marianne Fischer Boelová. Na programu má být právě řešení krize na trhu s mlékem.

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality