KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Rozpočet MZe má v příštím roce klesnout o třetinu

16/06/09

Zdroj: ČTK

Praha – Výdaje ministerstva zemědělství by měly v příštím roce klesnout zhruba o třetinu z letošních 17,75 miliardy Kč na 12 miliard korun. Vyplývá to z návrhu střednědobých výdajových rámců do roku 2012, které v pondělí schválila vláda. Výdaje resortu by měly klesat i v následujících dvou letech, na 11,53 miliardy v roce 2011 a 10,76 miliardy v roce 2012. Ve výdajích nejsou započteny dotace z EU, které se na celkovém rozpočtu českého zemědělství podílejí více než polovinou.

Již v květnu informovala média, že ministerstvo financí ve snaze zpomalit růst schodku státního rozpočtu naplánovalo do budoucna mimo jiné zrušit národní dorovnání přímých plateb farmářům. Zemědělci by tak v následujících dvou letech nejspíše přišli o 4,7 miliardy ročně, což se jim nelíbí.

"Podle mých informací by měly top-upy (dorovnávací platby) jít na polovinu, to znamená, že by se měly škrtnout zhruba čtyři miliardy korun," řekl dnes ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba, který s krácením rozpočtu nesouhlasí. Národní dotace by se podle něj měly meziročně snížit z letošní více než jedné miliardy na zhruba 100 milionů korun příští rok. "My ten rozpočet budeme bránit a budeme ho bránit všemi prostředky," uvedl.

"Co prosazuje exministr Kalousek, by vedlo k dramatickému znevýhodnění českých zemědělců. Už tak máme daleko nižší podpory, než jaké jsou nyní v případě farmářů starých zemí EU," reagoval v květnu předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta po svém nástupu do funkce uvedl, že bude usilovat o to, aby stát zachoval dorovnání přímých plateb z EU pro tuzemské rolníky v následujícím roce na maximální možné úrovni.

Rozpočet ministerstva zemědělství pro letošní rok včetně dotací z Evropské unie činil zhruba 40 miliard korun. Unijní dotace se výrazně podílejí na příjmech českých zemědělců. České zemědělství díky nim od vstupu země do EU vykazuje zisk.

Zemědělci ze zemí, které do unie vstoupily po roce 2004, však inkasují méně peněz než jejich kolegové ze starých členských zemí. Aby se celková částka alespoň přiblížila úrovni dotací, jakou mají například němečtí nebo francouzští zemědělci, mohou vlády nových zemí dorovnat tento rozdíl ze státních rozpočtů.

V roce 2013 by měly dotace nových členů dosáhnout plné výše, kterou si státy dojednaly v přístupových smlouvách. Podle zemědělců však ani tehdy nebudou zemědělci převážně z východní Evropy brát na dotacích tolik jako sedláci na západě.

Celkové výdaje státního rozpočtu bez započtení peněz z fondů EU a výdajů státních fondů jsou naplánovány na 1,083 bilionu korun v roce 2010, na 1,130 bilionu v roce 2011 a 1,168 bilionu v roce 2012. Podle vládního materiálu se ještě povedou diskuse nad návrhy rozpočtu, přičemž vláda by finální materiál měla schvalovat v září. Do konce září pak návrh rozpočtu musí předložit Poslanecké sněmovně.

Rámce bude vláda podle premiéra Jana Fischera posuzovat ještě jednou na konci července poté, co ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Výdajové rámce byly nyní schváleny na základě dubnové makroekonomické prognózy, která počítá letos s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce s mírným růstem o 0,8 procenta.

Zařazeno v Aktuality