KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pro uspokojení z ústupu varroázy nezapomínáme na mor včelího plodu

03/06/09

S varroázou jsme na tom u našich včelstev opravdu lépe. Avšak mor včelího plodu včely i včelaře stále sužuje. Razantní postup, který v podstatě na podnět včelařů aplikujeme, nicméně efekt přináší. Budeme se o tom moci přesvědčit jistě v následujících letech. Přestože se u nás nová ohniska objevují, o mnohem horší situaci než v roce 2008 nelze hovořit.

 

Shrňme postup proti těmto dvěma nepříjemným nákazám. Varroázu lze léčit. Včelaři postupovali zejména v loňském podzimu podle pokynů Státní veterinární správy a včelstva ošetřovali doporučenými (povolenými) preparáty, což se projevilo letošní dobrou nákazovou situací. O varroáze není prakticky slyšet. Jen u necelých 6 % včelstev byly zjištěny více než 3 samičky roztoče Varroa destructor, který způsobuje tuto nákazu (v roce 2007 a 2008 to bylo 22 %).

S morem včelího plodu je to horší především „díky“ důslednějšímu vyšetřování. Odhalená ohniska se likvidují, poslední dva roky nikoli jen postižené včelstvo, ale všechna včelstva na stanovišti. To znamená včelstvo, úly, dílo i nářadí. Med postižených včelstev nelze využít ke krmení včel, protože obsahuje spóry původce nákazy – Paenibacillus larvae. Z ochranných pásem okolo ohniska lze med použít k lidskému konzumu jedině po negativním laboratorním vyšetření. Nikoli proto, že by mor včelího plodu ohrožoval člověka, ale proto, že z odhozených nádob by se mohly nakazit další včely. Léčba moru včelího plodu je zakázána z důvodů, že v medu nesmí být obsažena žádná rezidua léčiv.

Díky medializaci těchto problémů zákazníci jistě dobře vědí, že v českém medu prakticky nelze očekávat nic závadného, to znamená ani žádná rezidua nepovolených veterinárních léčiv.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Zdroj: www.svscr.cz, 2. 6. 2009

Zařazeno v Veterinární správa