KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Maso a jeho původ

17/06/09

Zdroj: AK ČR

 

Možná si mnohý z čtenářů stránek Zemědělce vzpomene, jak před dvěma roky pořádala Agrární komora ČR spolu se Svazem chovatelů masného skotu tiskovou konferenci, z níž v televizi vzešla velmi zajímavá ukázka klamání spotřebitele záměnou masa ze staré krávy, vydávané za křehkou dobrotu z mladého býčka.

Tenkrát si redaktor zašel do jednoho z řetězců a tam si nechal podle návodu odborníků předložit balíček masa a na něm potom jednoduše přímo na objektiv kameramana ukázal jasný důkaz klamání a také vydělávání na zákazníkovi. Onen řetězec byl potom na pranýři a jeho generální ředitel za čas musel opustit svůj post. Určitě ne sice jen na základě těchto důkazů, i když ona reportáž mohla být přitěžující okolností. A správně, podvody se nemají tolerovat.

Právě o onom řetězci se v uplynulé úterý na tiskové konferenci Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR vyjadřoval pochvalně, na klamání se tam při nedávných kontrolách nenarazilo a navíc masa z dovozu je dnes minimálně. Dříve to bylo převážně maso z Rakouska, nyní české hovězí.

Proč to předtím nešlo a dnes ano, se dá dohadovat, nicméně platí, že v hovězím mase, jako takřka jediné komoditě je zatím Česká republika soběstačná. Máme velmi přísné značení masa a dohledatelnost kusu a jeho stáje, odkud vzešel, je snadná a vše se dá rychle zjistit. Je tu ale jeden háček. Stejně jako nad stády dojných krav visí oprátka, přesněji na ně čeká linka porážky, i nad skotem jako takovým se stahují mračna. Živočišná produkce se přestává zemědělcům vyplácet a tak se může stát, že i hovězí maso z domácí produkce se bude na trhu nahrazovat méně kvalitními dovozy, na čas i třeba levnějšího masa, ale jak trefně upozornil agrární analytik působící v Bruselu Stanislav Jaš, jakmile se jednou stáj se skotem vyprázdní, už není návratu. A to je na pováženou.

Proto se Agrární komora ČR pustila do boje za záchranu dojnic, za pastviny se skotem a zúčastní se 22. 6. protestů v Lucemburku spolu se zemědělci všech 27 zemí Evropské unie a následně bude upozorňovat  Evropskou komisi, Evropský parlament, že je potřeba pomoci překlenovacími  prostředky a opatřeními, která jsou na dosah ruky.

Eugenie Línková