KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Gandalovič navrhl delší lhůtu pro vypořádání podílů v družstvech

10/06/09

Zdroj: ČTK

Lhůta, ve které budou moci občané žádat o vyrovnání majetkových podílů v předlistopadových jednotných zemědělských družstvech, by se měla prodloužit o pět let na 15 let. Dnes to v Poslanecké sněmovně navrhl exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Svůj návrh připojil k projednávané vládní novele zákona o zemědělství. Stejný návrh nedávno podpořil i Senát, když lhůtu pro vypořádání majetkových podílů v družstvech navrhl prodloužit také o pět let.
    Gandalovič upozornil, že podle současného zákona letos uplyne promlčecí desetiletá lhůta. Navrhl ji proto prodloužit na 15 let, což je podle něj dostatečné dlouhé období.
    Jeho návrh ale zkritizoval sociálněděmokratický místopředseda zemědělského výboru Ladislav Skopal a nazval ho přílepkem. Pohrozil, že pokud by sněmovna tento návrh schválila, pak by hrozilo, že neschválí novelu jako celek.
    Projednávanou novelu zákona poslanci odeslali do závěrečného čtení. Novela vytváří systém kontrol dodržování dosavadních povinností, ale žádné nové povinnosti nezavádí. Její součástí jsou i tresty pro případ, když zemědělec své povinnosti nedodržuje. Zákon má také zemědělce motivovat k tomu, aby více pečovali o krajinotvorné prvky, vyjmenovává tyto prvky i způsob péče o ně.
    Sněmovní zemědělský výbor doporučil zařadit do zákona ustanovení, která určují pravidla pro chov kuřat určených na maso. Například stanoví, že hustota chovaných kuřat nesmí překročit 33 kilogramů na čtvereční metr. Chovatelům by měl zákon uložit povinnost, aby na chov kuřat dohlížely odborně způsobilé osoby.
    Příslušné osvědčení o odborné způsobilosti takovéhoto zaměstnance bude podle návrhu zemědělského výboru vydávat ministerstvo zemědělství. Zaměstnanec ale bude muset předtím absolvovat kurz odborné přípravy k péči o kuřata chovaná na maso, uvádí návrh.
    O vznesených návrzích a definitivní podobě zákona rozhodnou poslanci ještě na této schůzi.

Zařazeno v Aktuality