KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Brněnská burza hlásí růst cen komodit

10/06/09

Na Plodinové burze pokračuje mírný nárůst cen u všech obchodovaných komodit. Ceny vlivem krize a kolísání kurzu koruny od počátku roku klesaly, od poslední burzovní seance před dvěma týdny ale kvůli suchu a obavám z horší sklizně začaly růst. Nejvíce podražily kukuřice a pšenice krmná. Uvedl to generální sekretář burzy Karel Zezula.

 

Největší procentuální nárůst cen zaznamenali makléři u kukuřice. "Za poslední dva týdny podražila v průměru o 100 korun za tunu," řekl Zezula. V paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, se cena kukuřice zvýšila o 3,48 procenta na 2939 korun. V paritě DDP, kdy dopravu platí prodávající, pak o 3,57 procenta na 3042 korun.
Loni klesly ceny komodit v důsledku velmi dobré sklizně obilovin o desítky procent. O rok dříve se naopak kvůli špatné úrodě dostaly na téměř dvojnásobek. Například tuna kukuřice stála na konci loňského roku 2292 korun, zatímco o rok dříve se obchodovala za 5208 korun, což je o 66 procent více.
Letos očekávají zemědělci ve většině zemí podle šéfa Agrární komory Jana Veleby menší výnosy, nejhorší je situace především na Ukrajině. Podle předsedy Českého zemědělského svazu Miroslava Jirovského se v celé EU očekává pokles sklizně obilovin o 20 milionů tun. Meziročně by se tak sklizeň měla snížit zhruba o sedm procent.