KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Biopaliva druhé generace

12/06/09

Prezident biotechnologické firmy Alltech Dr. Lyons spatřuje v současné krizi šanci pro budoucí rozvoj zemědělství. 

Světová hospodářská krize je všeobecně vnímaná jako zlo. Tento názor však nemusí sdílet každý. Jedním z lidí, který vidí v současné krizi šanci na budoucí vývoj je i prezident firmy Alltech Inc. Dr. Pearse Lyons. Podle jeho názoru i přes globální krizi, která postihla prakticky všechny oblasti života, bude svět i nadále potřebovat potraviny. Náš přístup ke krizi by měl proto spočívat v co nejlepším využití poznatků vědy s cílem co nejvíce snížit výrobní náklady. Ve firmě Alltech sázejí na výchovu, vzdělávání a inovace. To je cesta, jejímž prostřednictvím chce firma farmářům nabízet možnosti na snížení výrobních nákladů v jejich sféře podnikání např. využití správné kombinace antioxidantů nebo zlepšení využití celulózy z travních porostů.
 
Ve firmě Alltech pokračují i nadále ve vývoji nových technologií. I díky tomu obrat firmy meziročně roste o 20%. V loňském roce činil obrat cca 500 mil. USD a do 4 – 5 let vedení firmy očekává, že dosáhne úrovně 1 mld. USD.
 
Výhodou amerických farmářů je větší finanční stabilita díky bioetanolovému programu. Tento program sice „pohltil“ pouze 15% obilovin vypěstovaných v USA, ale i to však stačilo na to, aby vzrostly nejen ceny obilovin, ale i ceny půdy. Tato půda pro ně „pracuje“ a silnější jsou i zemědělské banky. Mnohem větší problémy než farmáři měli někteří výrobci potravin.
 
Nový americký prezident Barack Obama představil velmi silný sociální program, jehož součástí je i podpora farmářů. V jeho rámci je velmi intenzivní podpora zakládání nových podniků v oblasti produkce biopaliv.

Všude ve světě se v současné době hovoří o dioxinech, o krizi irského farmářství nebo melaminové aféře. Toto je další krize. Co lidé hledají? Vystopovatelnost původu potravin. Na to není nutné být ekofarmářem, je však nutné zanechat „stopu“ na svých produktech – vytvořit vlastní (národní) značku, která bude prezentovat různé potravinářské výrobky, podobně jako např. v americkém státě Kentucky, kde byla s malou pomocí vlády vytvořena značka Kentucky Proud (Hrdost Kentucky).

 
Praktická aplikace metody SSF


Jedná se o praktickou metodu, která umožní farmářům využít vlákninu pro produkci energie. Pro srovnání: z jednotky hmotnosti zrna obilovin je možné získat 100 jednotek energie. Metodou SSF (fermentace pevných látek) je možné získat téměř stejné množství energie (90%) z obilních otrub. Využití této metody přináší úsporu 10 až 20 USD na tunu materiálu. To je praktický výsledek 25letého výzkumu.                 
 
Firma Alltech si uvědomuje, že je nutné jít přímo za farmáři a nabídnout jim praktické řešení jejich problémů. Těmi jsou v současné době mykotoxiny a nízké ceny mléka. K řešením prvního problému nabízí Alltech Mycosorb a pro řešení druhého Rumenate, s jehož pomocí možné zvýšit produkci mléka při minimálních dodatečných nákladech. Rumenate umožňuje farmářům efektivněji využít dusíkaté látky v krmivu, takže je možné snížit jejich obsah v krmných dávkách, což má pozitivní vliv na snížení výrobních nákladů na jednotku produkce a menší zatížení životního prostředí.
 
Situace na trhu s obilninami v letech 2007 a 2008 nebyla podle názoru Dr. Lyonse ovlivněna bioetanolovým programem do takové míry jak se o ní hovořilo (dokonce ani spekulacemi na trhu). V USA bylo do tohoto programu určeno jen 15% sklizené kukuřice. Zvýšení cen obilovin způsobil do velké míry i fakt, že byl k dispozici vyšší objem financí na nákup těchto komodit (včetně masa) v zemích, jejichž ekonomiky rostou (např. Čína). Poté, co došlo k poklesu růstu ekonomiky, poklesla poptávka a klesly i ceny obilovin.
 
Před 20 lety se v Evropě a v USA rozbíhal program produkce bionafty a bílkovin s využitím řas. Při poklesu cen ropy z 30 pod 10 USD za barel byl program zastaven. V období růstu cen ropy ho zase spustili. Je pravdou, že v posledním období ceny ropy klesly, ale nikdo si netroufne říci, dokdy budou ceny na nízké úrovni. Spíše se dá počítat s návratem vysokých cen ropy. Proto je třeba být připravený. Vyspělé země „Západu“ dosud neudělaly prakticky žádné reálné kroky proto, aby odvrátily energetickou krizi. V této souvislosti je třeba zmínit tzv. druhou generaci biopaliv, které se již nebudou vyrábět ze škrobu, ale z celulózy. Naším úkolem je neobírat o energii obilovin zvířata, ale pomocí komplexní technologie využít na produkci paliv vlákninu.
 
Pohled do budoucna je podle Dr. Lyonse optimistický, krizi vnímá jako šanci nabídnout světu nová řešení. Je však nutné, aby v čele stály silné osobnosti, které budou schopné vytýčit směr a poskytnout spolehlivost v nespolehlivém období. Firma Alltech věří, že mezi takové osobnosti patří.             
 
Biopalivá druhej generálie neoberajú zvieratá o ĺudí o energiu obilnín Slovenský chov,2009,č. 3,s.         

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Obnovitelné zdroje