KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Vakcinace probíhá podle plánu

19/05/09

Zdroj: SVS ČR

 

Vakcinace proti katarální horečce ovcí probíhá podle plánu a do konce dubna již byly vakcinován všechen určený skot, ovce a kozy. Nyní se pokračuje s vakcinací odrostlých mláďat – telat, jehňat a kůzlat. V rámci celostátní vakcinace proti katarální horečce bude letos aplikováno 2 900 000 dávek vakcíny za zhruba 70 milionů korun, přičemž se počítá z příspěvkem z Evropské unie ve výši 790 tisíc eur. Vakcinováno bude zhruba 1,5 milionu zvířat. Informoval o tom mluvčí ze Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

 

Na základě monitoringu Duben potvrdil, že virus katarální horečky ovcí (bluetongue) na našem území koluje a infikuje zvířata. Vzhledem k příznivým podmínkám se tiplíci, kteří jsou přenašeči, v přírodě už hojně vyskytují. Vakcinace však brání u zvířat k rozvoji klinických příznaků, ztráty nejsou zaznamenávány. Potvrzuje se tedy, že povinná vakcinace skotu, ovcí a koz má smysl.Vakcinují také okolní státy, jako například Německo či Rakousko, dodal Duben.
Kdyby Státní veterinární správa ČR za podpory Ministerstva zemědělství ČR k vakcinaci nepřistoupila, znamenalo by to potýkat se s nákazou v mnohem větším měřítku, chovatelé by zaznamenávali velké ztráty, nemluvě samozřejmě o omezení obchodu, doplnil mluvčí veterinárního dozoru.
Aby vakcinace byla efektivní, je třeba ji provádět minimálně tři roky. A po třech letech bude provedeno vyhodnocení. Na základě aktuální nákazové situace se pak rozhodne o případném pokračování, sdělil Duben.

Zařazeno v Veterinární správa