KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V Chlumci protestovaly proti nízkým cenám mléka stovky farmářů

04/05/09

Chlumec nad Cidlinou (Královéhradecko) (li) – Několik stovek zemědělců se v předposlední dubnový den sešlo v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku na demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka.

 

U památníku poraženého selského povstání z roku 1775 během hodinovém setkání upozornili na ztráty v chovu skotu, aby vyburcovali politiky k jejich okamžitému řešení. Podle odcházejícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. Chlumecká akce byla hlavním setkáním nespokojených farmářů. V dalších krajích zemědělci dnes demonstrovali vyjetím techniky na silnice.

Prezident Agrární komory Jan Veleba na demonstraci řekl, že výrobci mléka každý měsíc v porovnání s loňským rokem na tržbách ztrácí asi půl miliardy korun. "Když to půjde dál, za rok to bude šest miliard. To nemá sektor schopnost přežít," řekl. Dodal, že, zemědělci potřebují ministra zemědělství, který jim rozumí.

"Samozřejmě jsem si vědom té situace, která je v současné chvíli, kdy zemědělci ztrácejí až 2,50 na litru mléka, to je obrovsky obtížná situace, ale bohužel v této chvíli s tím protesty a blokády nic nenadělají," řekl Gandalovič tentýž večer  v České televizi. Podle něho je nutné přečkat obtížné období, neboť opatření Evropské unie již prý začínají pomalu působit. "Statistika ukazuje, že ten strmý pád cen se zastavil a my se pohybujeme po nějakém plochém dně. Věřím, že se ceny snad začnou v druhé polovině roku zase zlepšovat," dodal.

Farmáři na pokojnou demonstraci přinesli několik transparentů. Na jednom stálo "Gandalovič šrotuje krávy a zemědělce". Z Táborska přijeli s nápisem "Požadujeme rovné podmínky", zástupci Litoměřicka nesli transparent "Nechceme vybíjení dojného skotu v ČR".

Mléko je podle Veleby poslední živočišnou komoditou, v níž je ČR soběstačná. Při již zahájeném vybíjení nerentabilních stád by to podle něj za dva roky nemusela být pravda. Odhadl, že za letošní první pololetí by mohlo být vybito 7000 krav z celkových asi 390.000 kusů. Ředitel Agrodružstva Lhota pod Libčany Pavel Veselý řekl, že podnik by při vybití svých 500 krav musel 65 z 95 zaměstnanců poslat na úřad práce.

"Nechceme ale zabíjet své krávy, které nemohou za to, že za mléko dostáváme tolik, co za Husáka," řekl Veleba. Výrobní náklady na litr mléka jsou podle agrární komory kolem 8,50 koruny, výkupní cena je šest korun. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí propad cen výrobců mléka pokračoval. Průměrná cena mléka nejvyšší jakosti klesla o více než třetinu na průměrnou cenu 6,54 Kč za litr, v březnu již na 6,25 Kč za litr.

Hlavním požadavkem zemědělců je zavedení minimální ceny mléka, která by podle Veleby mohla být na úrovni sedmi korun za litr. Agrárníci dále požadují schválení zákona, který by zabezpečil korektní chování obchodních řetězců. Na demonstraci přečetli nedávný dopis řetězce Kaufland, který v něm po dodavatelích údajně požadoval snížení cen mléčných výrobků o 15 procent. Třetím požadavkem agrárníků je přijetí koncepce českého zemědělství. 

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso