KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Stavy hlavních druhů hospodářských zvířat loni v ČR klesly  

18/05/09

V Česku od loňska klesly stavy hlavních druhů hospodářských zvířat s výjimkou slepic a koní. Nejvýrazněji se snížily počty prasat, jež poklesly téměř o pětinu. Výsledky soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu zveřejnil Český statistický úřad začátkem května.

 

Stavy skotu se meziročně snížily o 2,7 procenta na 1,363 milionu kusů, z toho celkové počty krav klesly o 1,6 procenta. Prezident Agrární komory Jan Veleba předpokládá, že v důsledku nepříznivé situace chovatelů mléčného skotu bude krav i v příštích měsících ubývat. "Já bych řekl, že jsme na začátku toho procesu, že se to bude zrychlovat," uvedl Veleba.

Jelikož výkupní ceny okolo šesti korun za litr mléka podle farmářů nepokrývají výrobní náklady, a zemědělci tak prý přicházejí zhruba o půl miliardy korun měsíčně, začali již někteří z nich s likvidací svých chovů. V celé republice bylo v letošním prvním čtvrtletí poraženo zhruba 31.000 krav, což je skoro o 3300 kusů více než ve stejném období před rokem.

Prasat ve srovnání s loňským rokem ubylo o 462.000 kusů a jejich počty poklesly pod hranici dvou milionů. Stavy prasnic se snížily o 20,6 procenta na přibližně 142.000 kusů. Počty prasat se snižují nepřetržitě od roku 1997 a jsou v současné době nejnižší od roku 1946.

Chov prasat je pro domácí zemědělce nerentabilní, nedokážou zejména cenově konkurovat zahraničním velkochovům. Domácí poptávka po vepřovém je tak již zhruba z jedné třetiny uspokojována masem z dovozu a ČR již několik let není v této komoditě soběstačná.

Podle Veleby může úbytek prasat do budoucna způsobovat přebytky na trhu obilí, neboť prasata jsou krmena zejména obilnými šroty, uvedl již dříve.

Stavy drůbeže celkem se snížily o tři procenta na 26,490 milionu, o 155.000 kusů však meziročně přibylo slepic.

Mírně ubylo ovcí, kterých bylo o 0,3 procenta méně než v dubnu roku 2008. Naopak o necelá tři procenta vzrostly počty koní, jejichž počet přesáhl 28.000.

V důsledku snižování stavů zvířat klesá domácí zemědělská produkce, což potvrzují výsledky za první čtvrtletí. Celková výroba masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 10,8 procenta na 135.752 tun. Klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. O 5,2 procenta na 568,8 milionu litrů se snížil také výkup mléka.

Eugenie Línková

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso