KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Státní půdu by díky novele bez kontroly získávali nájemci

21/05/09

Zdroj: ČTK

Novela zákona o převodu státní zemědělské a lesní půdy by podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka způsobila nekontrolované nabývání státní půdy jejími nájemci. Čunek to dnes řekl na tiskové konferenci. Zákon v březnu prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, ve čtvrtek se jím měl zabývat zemědělský výbor. Podle informací z ministerstva zemědělství byl však návrh z programu schůze na poslední chvíli stažen.
    Podle Čunka není důvod stávající právní úpravu měnit. Celkově bylo zatím prodáno více než 500.000 hektarů státní zemědělské půdy, zákon byl naposledy novelizován v roce 2003.
    V současné době může nájemce půdy od státu koupit 70 procent pronajatých pozemků za odhadní cenu, zbývajících 30 procent pak může následně získat za tržní cenu. Dle novely by podle Čunka mohl nájemce koupit celý pozemek za odhad, který je nižší než tržní cena.
    "Půdu by získali pouze ti, kdo byli u toho, když se státní zemědělská půda rozdělovala do nájmu," uvedl Čunek.
    Podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka je v materiálu řada bodů, na které mají jednotlivé parlamentní strany rozdílné názory. "O novele zákona se vede a ještě povede diskuse," uvedl. Zároveň připomněl, že zákon na cestě do sněmovny prošel vládou, v níž měla zastoupení i KDU-ČSL.
    Křesťanští demokraté nesouhlasí ani s tím, že novela zvyšuje velikost pozemků, které může stát bezplatně převádět na obce, ze současných deseti na 50 hektarů. To má podle vlády kromě jiného přispět ke snadnějšímu řešení komplikovaných spoluvlastnických vztahů a k lepšímu hospodaření v lesích.
    "My jsme přesvědčeni, že to je skrytá privatizace," uvedl Čunek. Obce totiž bezplatně nabytou půdu mohou dále prodávat bez omezení soukromým subjektům.

Zařazeno v Aktuality