KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nový ministr zemědělství Jakub Šebesta chce více jednat se zemědělskými organizacemi

18/05/09

Zdroj: AK ČR

 

Řekl to  poté, co jej v pondělí 11. května do nové funkce společně uvedli jeho předchůdce Petr Gandalovič (ODS) s premiérem Janem Fischerem. Zopakoval také, že jeho dalšími prioritami bude zejména úspěšné dokončení českého předsednictví a sestavení rozpočtu pro příští rok.

Největší tuzemská nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, změnu na postu ministra vítá, řekl její šéf Jan Veleba. "Já očekávám, že z jeho strany bude lepší porozumění nám zemědělcům, než bylo za předchozího ministra," uvedl.

Šebesta podle něj jako rodák z jihomoravského venkova dobře rozumí zemědělské problematice. "Otázkou je, jakou bude mít tato vláda pozici," dodal Veleba, který v posledních měsících několikrát kritizoval Gandaloviče za údajnou nedostatečnou komunikaci s agrárníky.

Šebesta již dříve uvedl, že se v nové funkci chce zaměřit také na zmírnění dopadů ekonomické krize na zemědělce. V jejím důsledku je podle něj sestavení dobrého rozpočtu ještě důležitější a těžší než za běžných okolností.

Hlavní událostí, která nového ministra v rámci českého předsednictví v blízké době čeká, je neformální rada ministrů, která se bude konat na přelomu května a června v Brně. Rada se bude zabývat zejména budoucností společné zemědělské politiky EU.

Není ale zdaleka jedinou akcí, která v souvislosti s předsednictvím nového ministra čeká. "Hned zítra v poledne odlétám do New Yorku, kde je komise pro trvale udržitelný rozvoj," uvedl Šebesta.

Šebestu do úřednické vlády Jana Fischera navrhla ČSSD, nikdy však nebyl členem politické strany. Od roku 1992 řídil Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, kde v různých pozicích pracoval již od roku 1976.

Odstoupivší ministr Gandalovič se podle svých slov hodlá coby člen poslaneckého zemědělského výboru i nadále zapojovat do legislativního procesu v zemědělství a veřejně  též Šebestovi nabídl případné konzultace a rady.

Eugenie Línková