KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Komora zvažuje další protesty

13/05/09

Zdroj: www.agroweb.cz

Ani přes nedávné demonstraci chovatelů se výkupní ceny mléka nelepší a pohybují se kolem šesti korun za litr. Ve srovnání s minulým rokem tak producenti od mlékáren každý měsíc dostávají celkem asi o půl miliardy korun méně. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po dnešním jednání se zástupci zemědělských organizací v Jihlavě s tím, že chovatelé volají po dalších protestech.

 

Pokud se nic nezmění, dojde podle něj k ekonomické devastaci chovu dojnic v zemi do konce roku, proto se dají očekávat ještě větší protestní akce. "Situace u mléčných farmářů se radikalizuje a je tady velmi silný požadavek dalších akcí v terénu, a to akcí mnohem razantnějších," řekl Veleba. Dodal, že pokud se nebude konat další protest kvůli ztrátovému prodeji mléka, dají se zemědělské protestní akce očekávat při sestavování nového státního rozpočtu. Veleba ale upozornil, že nejprve bude jednat se zástupci jednotlivých krajů. "Oni sami musí říci, co chtějí," řekl.
Zástupci zemědělských organizací na Vysočině se podle Veleby dnes většinou shodli na tom, že je třeba okamžitě začít jednat s novou vládou. Od nového ministra zemědělství Jakuba Šebesty očekávají určité garance pro chovatele skotu, aby se zastavilo vybíjení krav.
Zemědělci naposled protestovali koncem dubna u památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku. Zároveň v šesti krajích vyjeli se zemědělskými stroji na silnice. Největší protesty se konaly právě na Vysočině, která je největším producentem mléka v zemi.