KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ceny mléka se nelepší, zemědělci zvažují další protesty

18/05/09

Zsroj: AK ČR

Jihlava (li) – Výkupní ceny mléka se přes nedávné protesty zemědělců nelepší a pohybují se kolem šesti Kč za litr. Ve srovnání s minulým rokem chovatelé od mlékáren každý měsíc dostávají celkem asi o půl miliardy Kč méně, řekl  v Jihlavě novinářům prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po jednání se zástupci zemědělských organizací v kraji.

Pokud se nic nezmění, dojde podle něj k ekonomické devastaci chovu dojnic v zemi do konce roku, proto se dají očekávat ještě větší protestní akce. Kdy by k nim mohlo dojít, ale neupřesnil.

"Situace u producentů mléka se radikalizuje a je tady velmi silný požadavek dalších akcí v terénu, a to akcí mnohem razantnějších," řekl Veleba. Podle jeho názoru, pokud se nebude konat další protest kvůli ztrátovému prodeji mléka, dají se zemědělské protestní akce očekávat při sestavování nového státního rozpočtu. Veleba ale dodal, že nejprve bude jednat se zástupci jednotlivých krajů. "Oni sami musí říci, co chtějí," řekl.

Čeští zemědělci naposled protestovali koncem dubna u památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku. Zároveň v šesti krajích vyjeli se zemědělskými stroji na silnice. Největší protesty se konaly na Vysočině, která je největším producentem mléka v zemi. Výrobní náklady na litr mléka jsou podle agrární komory kolem 8,50 Kč. Podle Českého statistického úřadu výkupní cena mléka od února do března klesla 6,54 Kč na 6,25 Kč za litr.

Zástupci zemědělských organizací na Vysočině se podle Veleby většinou shodli na tom, že je třeba okamžitě začít jednat s novou vládou. Od nového ministra zemědělství Jakuba Šebesty očekávají určité garance pro chovatele skotu, aby se zastavilo vybíjení krav. Podle farmářů by se na podporu chovu skotu měly najít i nějaké peníze, které by mohly být převedeny z jiných dotačních programů ministerstva. Veleba podotkl, že situaci chovatelů by vyřešil příspěvek 300 euro na jednu krávu, ale pomohla by jim i nižší částka.

Na začátku letošního dubna bylo v ČR 559.800 krav, včetně těch bez tržní produkce z mléka, tedy méně než polovina stavu z roku 1990. Na Vysočině se chovalo skoro 83.000 kusů. Podle nedávného odhadu agrární komory by kvůli nízkým cenám mléka mohlo do půl roku v Česku skončit na jatkách až 7000 kusů. Tuto tendenci potvrzuje i Český statistický úřad. Počet poražených krav v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 11,7 procenta, na Vysočině se porážky zvýšily o více než čtvrtinu.

Současná situace vznikla po navýšení kvót na produkci mléka v celé Evropské unii, a to v době, kdy už byl evropský trh mlékem přesycen. EU se přitom loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento.

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso