KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Včera se protestovalo proti nízkým výkupním cenám mléka

30/04/09

Farmáři včera protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka.

 U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice. Chtěli tak upozornit na kritickou situaci v chovu skotu, který je ztrátový. Někteří již začali likvidovat svá stáda. Protesty byly klidné, někde ale zpomalily dopravu. Demonstrace se konaly i v dalších zemích, v Evropě dnes protestovalo 25.000 chovatelů.
    Za pružnější systém regulace množství mléka na evropském trhu demonstrovali například farmáři v Německu, Rakousku a Francii. Propad mléčných cen už několik měsíců trápí chovatele v celé Evropě. Protesty se měly konat ve 13 zemích Evropské unie, inicioval je německý svaz chovatelů skotu.
    Prezident české Agrární komory Jan Veleba na chlumecké demonstraci řekl, že výrobci mléka každý měsíc v porovnání s loňskem na tržbách tratí zhruba půl miliardy korun. "Když to půjde dál, za rok to bude šest miliard. To nemá sektor schopnost přežít," uvedl.
    Podle odstupujícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. Těžké období prý musí zemědělci přečkat. Evropské unie například od ledna zavedla podporu vývozu mléka do třetích zemí a od března zahájila intervenční výkupy mléka, což prý nyní začíná pomalu působit a pokles cen se zastavuje.
    Hlavním požadavkem zemědělců je zavedení minimální ceny mléka, která by podle Veleby mohla být na úrovni sedmi korun za litr. Agrárníci dále požadují schválení zákona, který by zabezpečil korektní chování obchodních řetězců. Třetím požadavkem agrárníků je přijetí koncepce českého zemědělství.
    Nejvíce zemědělských strojů vyjelo na silnice kraje Vysočina, ve kterém se nachází zhruba 15 procent krav chovaných v Česku. "Chceme zastavit vybíjení krav. Kvůli nízkým cenám mléka se podniky dostávají do obrovských finančních problémů a některé jsou doslova na prahu likvidace skotu," řekl ČTK ředitel krajské Agrární komory Vlastimil Vaněk.
    S nákladními auty a zemědělskou technikou vyjeli dnes ráno také jihočeští farmáři. Kolonu zde netvořila pouze auta zemědělců, dodávku do ní vyslala i největší česká mlékárna, českobudějovická Madeta. "Madeta chápe situaci, že zemědělci nejsou schopni vyrábět dlouhodobě mléko pod šest korun. Proto jsme jim i touto formou chtěli vyjádřit podporu," uvedla mluvčí Madety Barbora Daňková.
    Na hlavních silničních tazích Plzeňského kraje se kolem deváté hodiny ranní objevilo celkem 60 zemědělských strojů a vozidel, ozdobených černými vlajkami. Demonstrativní jízdy uspořádali farmáři i na Orlickoústecku a Svitavsku v Pardubickém kraji, s traktory a stroji vyjeli též zemědělci v Olomouckém kraji. Zhruba 50 strojů zemědělské techniky se zapojilo do protestní jízdy Agrární komory na Blanensku v Jihomoravském kraji.
    Loni v dubnu bylo v ČR 569.000 krav, včetně těch bez tržní produkce z mléka, tedy méně než polovina stavu z roku 1990. Podle odhadu agrární komory by kvůli nízkým cenám mléka mohlo do půl roku v Česku skončit na jatkách až 7000 kusů. Dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu ukazují, že započaté porážky krav se začínají projevovat. Porážka býků v prvním čtvrtletí klesla o 11,8 procenta, počet poražených krav naopak stoupl o 11,7 procenta.
    Výrobní náklady na litr mléka jsou podle agrární komory kolem 8,50 koruny. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu výkupní cena mléka klesla z únorových 6,54 Kč za litr březnových 6,25 Kč za litr.
    Současná situace vznikla po navýšení kvót na produkci mléka v celé Evropské unii, a to v době, kdy už byl evropský trh mlékem přesycen. EU se přitom loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento.

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso