KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Tabák je jedovatou rostlinou roku 2009  

06/04/09

Zdroj: www.agronavigator.cz

Před více než 400 lety byl tabák zavlečen do Evropy, v posledních letech však získal špatnou pověst jako surovina pro cigaretový průmysl.

Již pět let pořádá botanická zahrada Hamburg-Wandsbek volbu „jedovatá rostlina roku“. Vítězství tabáku v letošním ročníku soutěže nebylo překvapením – vysoce toxický alkaloid nikotin je obsažen ve všech rostlinných částech. Téměř bez rizika jsou pouze okrasné druhy tabáku: 30 až 150 centimetrů vysoké letničky s velkými bílými, červenými, žlutými a nazelenalými květy obsahují pouze zlomek alkaloidů, které vytvářejí rostliny pěstované k získávání tabáku.

Nikotin produkovaný kořeny je transportován do listů a chrání rostlinu před požerem škůdců. Tato vlastnost byla využita v první polovině 20.století, kdy se vysoce koncentrovaný roztok nikotinu začal používat jako biologický přípravek proti žravým škůdcům rostlin. V roce 1939 se v Německu spotřeba surového nikotinu pohybovala okolo 80 tun.

Vedlejším účinkům této látky na zdraví lidí tehdy byla věnována jen malá pozornost. Dělníci najímaní na sklizeň tabáku často onemocněli chorobou „green-tobacco-sickness“, protože tabákové listy obsahují 2,5 až 6,0 hmotnostních procent alkaloidu. Nikotin také dobře prostupuje kůží – u dospělých osob je smrtelná dávka 40 až 60 miligramů. Až do 70.let minulého století byl nikotin povolen jako účinná látka v ekologickém zemědělství, vzhledem k vysoké toxicitě však byl v Německu zakázán. Od prosince 2008 platí tento zákaz ve všech zemích EU.

http://www.profil.iva.de/html/text.php?id=838&rubid=6

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba