KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Skupina poslanců chce upravit zahrádkaření zvláštním zákonem

02/04/09

Zdroj: ČTK

 

 

Oblíbenou činnost řady českých občanů, zahrádkaření, by měl v budoucnu upravovat zvláštní zákon. Sněmovně ho předložila skupina poslanců sociální demokracie, KSČM a podepsán je pod ním i předseda klubu zelených Přemysl Rabas.
    Podle místopředsedy zemědělského výboru a jednoho z předkladatelů Pavla Kováčika (KSČM) se zákon připravoval řadu let i ve spolupráci s právníky Českého zahrádkářského svazu a měl by představovat obdobu německého zahrádkářského zákona. "Jde o to, aby zahrádkářské hnutí cítilo nějakou podporu, nejen slovní, ale i vyjádřenou nějakou legislativní normou," zdůraznil. Naproti tomu člen zemědělského výboru Daniel Petruška (ODS) návrhu nakloněn není, protože nesouhlasí s tím, aby se takovéto věci upravovaly zákonem.
    Návrh českého zákona například určuje, že zahrádkářskou činností je zájmová činnost provozovaná na zahrádce v zahrádkové osadě. Zahrnuje pěstování ovocných stromů, zeleniny, květin, zpracování plodů pro vlastní spotřebu a pěstování okrasných dřevin a rostlin.
    Návrh také upravuje podmínky pro zřízení zahrádkové osady. Zřizovatel musí požádat podle stavebního zákona o vydání územního rozhodnutí. K této žádosti bude muset přiložit kromě dokumentace například návrh osadního řádu.
    Sněmovna v minulosti nejen pro tuto oblast zřídila zvláštní podvýbor. Jeho celý název zní podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Předkladatelé návrhu zákona odhadují, že zahrádkaření se v tuzemsku věnuje milion až milion a půl lidí.
    Předkladatelé tuto činnost vyzdvihují. Zahrádkáři poskytuje pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu, tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné i psychické kondice. Přispívá ke kultivaci vztahu k přírodě, výchově mládeže a má i ekologické a sociální aspekty. Podle Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd ČR fungují zahrádky také jako klimatizační jednotky, které bez nároku na energii zvlhčují a ochlazují prostředí, uvádějí předkladatelé.
    Příznivce zahrádkaření sdružuje v tuzemsku Český zahrádkářský svaz. Na svých webových stránkách uvádí, že sdružuje celkem 170.000 občanů České republiky. Je také členem Evropské ligy zahrádkářů, která sdružuje 3,5 milionu lidí. "To dokazuje, že zahrádkaření není ojedinělé jen v Čechách, jak se někteří lidé domnívají," uvádí svaz.

Zařazeno v Aktuality