KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Protesty zemědělců dne 29.4.2009

24/04/09

Zdroj:  ČTK

Zemědělci, kteří chtějí upozornit na těžkosti chovatelů mléčného skotu, vyjedou 29. dubna s technikou na silnice zejména v kraji Vysočina, a dále v Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Součástí protestů bude pokojná manifestace v Chlumci nad Cidlinou. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že protesty nebudou cílenou blokádou silnic.
    Česká republika nebude jediným státem, kde se protesty uskuteční. Podle aktuálních informaci by měli ve stejný den demonstrovat farmáři v dalších 13 zemích EU.
    České farmáře trápí již několik měsíců nízké výkupní ceny mléka, někteří z nich byli již nuceni začít vybíjet stáda. Konkrétní čísla, kolik krav již muselo být poraženo, zveřejní Agrární komora v pondělí.
    "Od devíti hodin bude shromáždění u památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou," uvedl Veleba. Této akce by se podle jeho předpokladu mělo zúčastnit zhruba 1500 lidí. Nedosáhne tak nejspíš rozměrů březnových protestů zemědělců v Praze, kde jich demonstrovalo na 8000. Výčet regionů, kde se bude protestovat, však nemusí být konečný, jedná se však vesměs o okresy s významným chovem skotu. Je možné, že jich ještě přibude, uvedl Veleba.
    Podle Veleby není protestní akce zaměřena proti vládě v demisi ani proti nastupujícímu kabinetu. Má upozornit veřejnost na problémy v sektoru chovu skotu a vyburcovat politiky k jeho okamžitému řešení. Zemědělci na manifestaci hodlají také upozornit na sílící tlak obchodních řetězců na potravináře, který podle farmářů následně dopadá i na ně.
    Například obchodní řetězec Kaufland v dopise, který má Agrární komora k dispozici, vyzval své dodavatele k dalšímu snížení cen mléčných výrobků a požaduje po nich půlroční záruku, že se ceny nebudou měnit.
    Kaufland však odmítl obvinění agrárníků i potravinářů, že by šlo z jeho strany o nemístný nátlak na dodavatele. "Naše společnost se v České republice nachází ve velmi silném konkurenčním a zároveň nelehkém prostředí a musí se přizpůsobit tržním podmínkám. V současné době máme všeobecně velmi nízké prodejní ceny na trhu, na které reagují všichni obchodníci," uvedl pro ČTK mluvčí společnosti Michael Šperl.
    Podle údajů Zemědělského svazu ČR se průměrná cena, kterou mlékárny platily farmářům za litr za syrového kravského mléka, v únoru snížila na 6,16 koruny z lednových 6,43 koruny. Výrobní náklady na produkci litru mléka se přitom pohybují nad osmi korunami. Nízké výkupní ceny trápí zemědělce v celé Evropské unii. Podle svazu se cena za syrové kravské mléko pohybuje na úrovni 73 procent cen placených zemědělcům v 15 rozhodujících mlékárnách starých členských zemí EU.
    V posledních týdnech někteří dodavatelé hlásí mírné zvýšení výkupních cen, které avizovala například největší tuzemská mlékárna Madeta. Podle předsedy sněmovního zemědělského výboru Jiřího Papeže by se měla situace do poloviny roku, nejdéle do konce roku, výrazně zlepšit a výkupní cena by mohla dosáhnout osmi korun za litr mléka. Podle zemědělců by však i tato výkupní cena byla nedostačující, sotva by totiž pokryla jejich náklady.

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality