KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Počet obětí prasečí chřipky v Mexiku se asi zvýšil na 103

27/04/09

Zdroj: www.agroseznam.cz

 

Počet obětí nového typu prasečí chřipky v Mexiku se podle všeho zvýšil na 103. Sdělil to v neděli večer místního času (dnes brzy ráno SELČ) mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Dosud se hovořilo o 20 potvrzených a dalších 80 možných obětech.
    Ministr řekl v mexické televizi, že příčina úmrtí u všech obětí ještě nebyla oficiálně potvrzena, ale že situace je vážná. Upřesnil, že v zemi bylo hospitalizováno kolem 400 lidí z celkových asi 1614 případů, u kterých vzniklo podezření na nakažení touto dosud neznámou virovou nemocí.
    Případy lidských obětí prasečí chřipky již byly hlášeny také ze Spojených států a Kanady. Podezřelé případy onemocnění byly oznámeny a jsou podle zahraničních agentur prověřovány v několika dalších zemích, například Francii, Španělsku, Izraeli a na Novém Zélandu.
    Strach ze šíření prasečí chřipky vedl mnohé země k přijetí bezpečnostních opatření, jak k tomu vlády vyzvala Světová zdravotnická organizace (WHO). Například úřady na Filipínách, kde nebyl dosud zaznamenán žádný případ této nové choroby, dnes vyzvaly obyvatele, aby se při veřejných setkáních neobjímali a nelíbali.
    České ministerstvo zahraničí upozornilo na možná rizika na svých webových stránkách. Nabádá cestovatele, aby důsledně dodržovali hygienu a omezili případné návštěvy míst s velkým množstvím lidí. Varování a podrobné informace o nemoci a prevenci se chystá dnes umístit na své stránky i ministerstvo zdravotnictví.
    Čína dnes oznámila, že s okamžitou platností pozastavila dovoz prasat a vepřových produktů z Mexika a oblastí Spojených států, kde byly zjištěny případy prasečí chřipky, tedy Texasu, Kansasu a Kalifornie. Vláda v prohlášení vysvětlilo, že se tak rozhodla ve snaze zabránit tomu, aby se do Číny dostal nový smrtící virus A/H1N1.
    Americký ministr zemědělství Tom Vilsack přitom již v neděli zdůraznil, že odvětví vepřového masa v USA nenese vinu na dvacítce případů prasečí chřipky u místních obyvatel. "Nic dosud nenaznačuje, že některá prasata by byla nakažena virem… Tento virus se navíc nepřenáší stravou, takže nelze chytit prasečí chřipku konzumací vepřového či produktů obsahujících vepřové," prohlásil ministr.

Zařazeno v Aktuality