KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Peníze na welfare

16/04/09

Zdroj: www.agroweb.cz

Fialová Zuzana (14.4.2009)

V oblasti řešení krize dojného skotu byl udělaný první krok. Monitorovací výbor Programu rozvoje venkova (PRV) minulý týden schválil v rámci podpory pohody zvířat dotaci 977 korun na dojnici. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že tím není vše ukončeno, komora bude pokračovat v dalších jednáních.

 

Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada upřesnil, že monitorovací výbor schválil nové opatření v rámci osy II PRV, a to II.1.4. Platba na podporu dobrých životních podmínek zvířat. V jeho rámci bude poskytnuta podpora formou pětiletých závazků na všechny dojné krávy, které splňují dvě podmínky, a to trvalý přístup k vodě a ošetřování paznehtů. „Tato podpora je výsledkem vyjednávání Agrární komory ČR na ministerstvu zemědělství a jsme rádi za to, že jsme ji docílili,“ poznamenal. Tato podpora bude poskytována formou pětiletých závazků. Belada poznamenal, že peníze na toto opatření budou z dosud nespuštěných opatření v ose II, a to krajinotvorné prvky a zalesňování půdy. Belada připustil, že by si představovali vyšší částku podpory, a to minimálně na 4000 korun na dojnici. „K tomu bychom rádi využili tzv. Barrosův balíček, v němž je na zemědělství určeno 877 milionů korun,“ sdělil s tím, že všechno je ještě otázkou dalšího jednání. Nové opatření musí ještě schválit Evropská komise.