KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Čeští farmáři se asi zapojí do protestů

17/04/09

AK ČR

 

 Na 29. dubna se plánuje mezinárodní protest proti zemědělské politice Evropské unie. Jak uvedl dnes prezident Agrární komory Jan Veleba pro rozhlasovou stanici Český rozhlas 1 Radiožurnál, čeští zemědělci se do protestů zapojí kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Protesty mají mají proběhnout v několika zemích Evropy na popud německého Svazu producentů mléka.

 

Hlavní demonstrace by měla podle Veleby proběhnout na dosud blíže nespecifikovaném místě spojeném se selským stavem. Půjde o akci menších rozměrů ve srovnání s březnovou demonstrací v Praze. Konkrétní místa protestů a jejich forma má být známa koncem příštího týdne.
Podle Veleby nízké výkupní ceny mléka nepokrývají výrobní náklady chovatelů. Některé z nich tata kritická situace již donutila ke zrušení chovu.Jako příklad uvedl Veleba Olbramovice na jižní Moravě, kde začínají likvidovat čtyři stovky krav.
Již začátkem dubna uvedl Veleba, že polovina oblastních agrárních komor je pro okamžitý protest, druhá polovina nabádá k vyčkání na jmenování nového ministra a jednání s ním.