KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Senát schválil převod 1,3 miliardy Kč na přímé platby zemědělcům

26/03/09

Zdroj: www.agroseznam.cz

Čeští zemědělci už mají takřka jisté, že na dorovnání části přímých plateb dostanou 1,3 miliardy korun. Senát dnes schválil novelu, která má umožnit převod této částky z příjmů Pozemkového fondu ČR. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, rovněž umožňuje Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF) z vlastních peněz podporovat provozní úvěry farmářů.
    "Obsahem novely je převod 1,3 miliardy korun do rozpočtu ministerstva zemědělství tak, aby byly použity pro doplňkové platby," řekl senátorům ministr zemědělství Petr Gandalovič jako spoluautor poslanecké předlohy. Jejím cílem, jak uvedl, je dorovnání devadesátiprocentní úrovně přímých plateb, tedy dotací pro zemědělce, původních členských států EU.
    Ministr podotkl, že vláda převedla z rezervních fondů další prostředky, "takže pro rok 2009 budou čeští zemědělci mít v podstatě maximální možné dorovnání národních doplňkových plateb". Výsledná suma bude záviset na kurzu koruny vůči euru.
    Dorovnání plateb přivítal již dříve prezident Agrární komory Jan Veleba. Připomněl, že premiér Mirek Topolánek dorovnání plateb farmářům loni v říjnu písemně slíbil. V době panující hospodářské krize a stagnujících trhů s komoditami je tento krok podle Veleby nezbytný.
    Navýšení přímých plateb v Česku na úroveň 90 procent v původních členských státech EU, k jejímuž dosažení scházelo zhruba 2,6 miliardy korun, Gandalovič spolu s Topolánkem zemědělcům slíbil loni v říjnu. Farmáři tehdy kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva zemědělství hrozili celorepublikovým demonstracemi. Jednu miliardu korun již dříve vláda uvolnila z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy.
    Novela současně umožní, aby farmáři mohli z PGRLF dostávat peníze na zmírnění dopadů finanční krize. Vláda se rozhodla podpořit rolníky dvěma miliardami korun z PGRLF koncem ledna. Provozní úvěry z PGRLF mají tuzemským zemědělcům pomoci vyrovnat se zejména s problémy kvůli nízkým výkupním cenám mléka, které podle farmářů nepokrývají výrobní náklady. Kvůli loňské velmi dobré úrodě stagnuje také trh s obilím, jeho výkupní ceny jsou také výrazně nižší než před rokem. Situaci zemědělců navíc komplikuje krizí způsobená nižší ochota bank poskytovat jim provozní úvěry.

Zařazeno v Aktuality