KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rané signály metritidy

04/03/09

Závažná poporodní komplikace jakou je zánět dělohy u dojnic se projevuje již několik týdnů před manifestací prvních klinických příznaků onemocnění poklesem příjmu krmiva a zkrácením celkové doby jeho příjmu

 

.

Krávy, které onemocní po porodu zánětem dělohy (metritidou), vykazují již tři až čtyři týdny před manifestací prvních klinických symptomů onemocnění známky narušení zdravotního stavu.
 
To prokázal jeden kanadský experiment, který se uskutečnil na univerzitě ve Vancouveru. Příjem krmiva byl u krav, které v průměru onemocněly pět dnů po porodu těžkým zánětem dělohy (zapáchající výtok, teplota převyšující 39,5 oC) výrazně redukován již dva týdny před otelením. A také u nich došlo ke znatelnému zkrácení celkové doby, po kterou krmivo přijímaly.
 
U krav s mírným zánětem dělohy (abnormálně bohatý výtok, u některých provázený horečkou) došlo k poklesu příjmu krmiva a celkové délky jeho příjmu již jeden týden před porodem. U těchto zvířat se první klinické symptomy onemocnění manifestovaly až devátý den po otelení. Kromě toho se takto postižené plemenice v průběhu poskledního týdne před porodem zapojovaly podstatně méně do vzájemných bojů o postavení na pomyslném hierarchickém žebříčku ve stádě, což prokázaly videozáznamy.   
 
Frühe Signale für Metritis Top Agrar, 2009, č. 1, s. R 38

Zdroj: Agronavigátor

Zařazeno v Skot, WELFARE