KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Protest k nizkým cenám mléka uspořádají chovatelé příští týden

04/03/09

Zdroj: ČTK

Protest kvůli nízkým výkupním cenám mléka uspořádají chovatelé v Praze pravděpodobně 12. března. Novinářům to včera v Brně oznámil senátor Jan Hajda (ČSSD). Původně nechtěl den ani místo zveřejnit, po skončení tiskové konference však uvedl, že zemědělci budou demonstrovat asi 12. března, kdy má do Prahy přijet eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová.
    Jakou formu bude protest mít, zveřejní podle Hajdy Agrární komora v pondělí 9. března. "Do té doby je tichá dohoda, že nic nebudeme zveřejňovat, abychom náležitě překvapili, poněvadž se očekává, vzhledem k té kritické situaci v zemědělství, značný počet lidí," řekl.
    Prezident Agrární komory Jan Veleba dnes ČTK ale řekl, že o formě a termínu případného protestu Agrární komora teprve rozhodne na svém sněmu ve čtvrtek v Olomouci. "Můžu říci, že v terénu se stupňuje nervozita, kterou vyvolávají zejména nízké ceny mléka," podotkl Veleba, podle kterého zemědělci požadují okamžité vyrovnání dotačních podmínek mezi novými a starými zeměmi EU a podporu chovatelů dojného skotu, kterým kvůli nízkým cenám mléka hrozí existenční potíže.
    Protestní akce se prý podle Hajdy zúčastní i sedláci z okolních zemí. Protestem chtějí agrárníci upozornit pokles výkupních cen mléka, nyní jsou podle zemědělců o třetinu nižší než před rokem a chovatelé na tržbách přišli o sedm miliard korun. Protesty proto čeští zemědělci plánují i na květen, kdy v Brně zasednou evropští ministři zemědělství.
    Podle Hajdy, který je zároveň předsedou zemědělského družstva v Sedleci na Břeclavsku, je situace v zemědělství tak špatná, že v ČR hrozí vybíjení dojnic. Krok by však přinesl oboru další problémy. Velké přebytky by pak podle něj měli obilnáři.
    Senátor kritizoval, že čeští zemědělci dostávají ve srovnání se západními konkurenty nižší dotace. Je prý velkou chybou českého předsednictví, že se nesnaží disproporce odstraňovat. "Mluví se jenom ne protekcionismus, ale jestli je v zemědělství nastavena politika, že staré (členské) země berou (na dotacích) víc než nové, je to jednoznačně protekcionismus," řekl Hajda.
    Podle předsedy Svazu chovatelů českého strakatého skotu Romana Šustáčka je situace na trhu s mlékem již neudržitelná a mnohé tuzemské zemědělské podniky, které chovají skot, kvůli nízkým cenám mléka propouští zaměstnance. Budou mít také problém financovat provoz. Zatímco vlády ostatních zemí EU producentům mléka finančně pomáhají, tak v Česku je podle Šustáčka podpora zatím nedostatečná. "Naši chovatelé potřebují i finanční injekci, jinak se nedožijí léta," uvedl letos v únoru Šustáček. Totéž dnes potvrdil Hajda.

Zařazeno v Aktuality