KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Opakované používání některých pesticidů ovlivňuje chování včel

25/03/09

Opakové subletální dávky některých neonicotinoidů mají negativní vliv na schopnost učení a paměť včel.

Celosvětový pokles počtu včel medonosných je alarmujícím problémem, který je mj. dáván do souvislosti s používáním určitých pesticidů – např. úhyn včel v německém státu Baden-Württemberg souvisí s použitím neonicotinoidů jako je imidacloprid a clothianidin od firmy Bayer.

Francouzští výzkumníci (z Univerzity Paul Sabatier, Toulouse) prověřovali, jak ovlivňují neonikotinoidní pesticidy (acetamiprid, thiamethoxam, imidacloprid) a fipronil chování včel, především jejich schopnost učit se a pamatovat si. Výzkum je popsán v článku „Subchronic Exposure of Honeybees to Sublethal Doses of Pesticides: Effects on Behaviour“ v časopisu Environmental Toxicology and Chemistry.

Akutní subletální dávka thiamethoxamu nemá vliv na chování včel, ale akutní dávka acetamipridu indukuje dlouhodobé poruchy paměti a další poruchy. Při opakovaném vystavení včel subletálním dávkám však má thiamethoxam negativní vliv na schopnost učení a paměť včel zatímco acetamiprid a fipronil nepůsobí.

Orální působení fipronilu a thiamethoxamu snižuje citlivost na sacharózu, což je při pastvě rozhodující, zatímco orální expozice acetamipridu zvyšuje citlivost na vodu.

Environmental Toxicology and Chemistry, 28, 2009, č. 1

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Aktuality