KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Mléka se zpracovalo o půl procenta méně

19/03/09

www.agroweb.cz

Mlékárny na českém trhu vloni nakoupily a zpracovaly 2,368 miliardy litrů mléka, což je o půl procenta méně než v roce 2007. Produkce se snížila ve všech kategoriích mléčných výrobků, růst zaznamenala výroba konzumního mléka a smetany. Vyplývá to ze statistiky Českomoravského svazu mlékárenského.

 

Pokles domácí produkce lze podle výkonného ředitele Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce zdůvodnit růstem dovozů, které se na domácí spotřebě podílejí více než 37 procenty. Do České republiky se dovážejí především výrobky s vyšší přidanou hodnotou, hlavně sýry.
Na sníženou spotřebu měly podle Němce vliv rostoucí spotřebitelské ceny na konci roku 2007. To se projevilo v nižší poptávce během roku minulého roku. Do vývoje na mléčném trhu zasáhl i propad cen mlékárenských komoditních výrobků, což se odrazilo v poklesu farmářských cen mléka, dodal.
Během roku 2007 se průměrná nákupní cena mléka zvýšila o 2,18 Kč v lednu na 9,99 v prosinci, v loňském roce se naopak snížila o 3,21 Kč z více než 10,04 Kč na 6,83 koruny v posledním měsíci roku. Pád cen mléka pokračuje i v letošním roce, v únoru se podle údajů ministerstva zemědělství propadly na nejnižší úroveň od roku 2003.