KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Mléčné kvóty se v unii měnit nebudou

26/03/09

Zdroj: MZe

 

 Kvůli propadům cen mléka nebude Evropská unie měnit dohodnutá pravidla týkající se kvót na produkci mléka. Po včerejším jednání ministrů zemědělství zemí EU to řekl ministr Petr Gandalovič, který za české předsednictví debaty vedl. Z některých států přitom podle něj v souvislosti s propadem výkupních cen zazněly úvahy o případných změnách pravidel.

 

Unie se loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento, aby producentům umožnily "měkké přistání".
"Na straně komise a myslím si, že mezi většinou členských států, ovšem není vůle otevírat pravidla, která byla dohodnuta … spíše chceme, aby byl kladen důraz na použití standardních tržních podpůrných mechanismů," řekl Gandalovič. Podle něj by změna pravidel znamenala destabilizaci celého sektoru na dlouhou dobu.
Ceny, které dostávají za mléko jeho producenti, se v posledních měsících kvůli snižování poptávky a nárůstu konkurence ze zahraničí výrazně propadly. Proti vrcholu, který byl předloni na podzim, klesly zhruba o polovinu. Brusel už kvůli této situaci přistoupil k určitým opatřením – třeba k podpoře vývozu mléčných výrobků do třetích zemí.
Německá ministryně Ilse Aignerová k tomu řekla, že Berlín chce vypracování zprávy, která by měla rozhodnutí o kvótách zhodnotit. Německo podle ní loni upozorňovalo, že rozhodnutí o kvótách vyšle špatný signál trhu. "Bohužel naše obavy se ukázaly jako oprávněné," dodala. Podobné hlasy zaznívaly i z dalších zemí. Případné pozastavení růstu kvót by mělo umožnit, že na trhu nebude tolik mléka, což by mělo vést k navýšení ceny.
"Musím zdůraznit, že nejsem připravena jednat o úplném přeorientování mléčné politiky EU, jak někteří z vás navrhují," řekla eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová před ministry. Novinářům pak řekla, že tato myšlenka je mrtvá. Jde prý jen o politickou debatu, která nicméně vysílá špatný signál zemědělcům.

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso