KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Mezníky

19/03/09

Zdroj: AK ČR

„Ber nebo běž“, byla slova tehdejšího zemědělského komisaře Franze Fischlera a nynějšího poradce ministra Gandaloviče na shromáždění zemědělců na podzim 2003 ve Zdislavicích. Reagoval tak na četné vystoupení přítomných agrárníků nespokojených s připravovanými podmínkami našeho vstupu do EU. To jenom pro dokreslení tehdejší atmosféry.

Nakonec i tehdy jsme vyjádřili masově svou nespokojenost, před budovou Mze nás bylo dokonce o dva tisíce víc než letos. To ale pan ministr Gandalovič neví a asi vědět ani nemůže, protože v té době dělal něco jiného. Tolik pro pořádek, když nás na demonstraci umravňoval, že jsme měli bouřit před pěti léty. Podstatné je ale něco jiného. My jsme přišli v naději, že se o nás náš resortní ministr opře. V naději, že se od něho dočkáme zásadního sdělení podpory. Ta demonstrace do chvíle, kdy začal hovořit, nebyla proti němu. Nic takového se však nestalo, dočkali jsme se něčeho jiného. Arogance, provokace a nezájmu o nás. Pan ministr Gandalovič ve čtvrtek ztratil víc než si myslí a je ochoten připustit. Nejenom u nás, ale i v zahraničí, kde jsou farmáři od svého ministra zvyklí na jiné tóny. Jaké, to předvedl slovenský ministr zemědělství Becik před hotelem Mariott (zastávka průvodu). Ten český, předsednický tón, pro ně byl šok. Je to ale jeho volba a zdá se, že 12. březen 2009 bude určitý mezník. Pan mnistr sdělil zástupcům osmdesáti procent zemědělců, že se jejich návrhy a požadavky nebude zabývat. Jinak bylo velké štěstí, že demonstrace byla připravovaná tak, aby proběhla slušně. V opačném případě by dopadla podobně, jako za sociálnědemokratického ministra zemědělství Jaroslava Palase. Fasáda plná vaječné hmoty a rozbitá okna. Budeme se muset obrátit na premiéra, aby vzniklou situaci pomohl řešit. Podobně, jako řešil rozpočet.

Druhý a důležitější mezník, než naše odmítnutí vlastním ministrem, je zrození mezinárodní aliance za rovné podmínky a za záchranu dojného skotu. V Praze se 12. března událo něco víc než je obyčejná demonstrace. Zrodila se solidarita nových zemí, podpořená farmáři z Rakouska a Německa. To je novum, to se ještě nikdy nestalo. Toho je třeba využít a pokračovat. Naše nejbližší cíle jsou proto jednání zástupců nových zemí s paní komisařkou Boellovou a kongres šéfů nevládních agrárních organizací nových zemí na přelomu května a června v Brně. Jeho přípravou bude zasedání agrárních komor zemí Visegradské čtyřky koncem tohoto měsíce v maďarském Debrecénu. Cílem všech těchto aktivit je zvýšit tlak na rovné podmínky.

Pokud se týká České republiky, tak hlavním tématem dnešních dnů je dojný skot. Před dvěma roky to byly prasata. Dopadly jak dopadly. V minulém roce jsme jich vybili přes 20% a dotáhneme to na šedesátiprocentní soběstačnost ve vepřovém mase na konci tohoto roku. Před vstupem do EU jsme ho v roce 2003 vyrobili 29% nad svoji spotřebu. Jinými slovy, naše stoupající nervozita a tlak je na místě. Pokud se cestou prasat vydá dojný skot, a je na „nejlepší cestě“, pak pane ministře nejsme ochotni a nebudeme čekat. Neměl byste ani vy, od toho jste ministr zemědělství.

Jan Veleba