KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič: Požadavky Agrární komory jsou nereálné

20/03/09

Zdroj: MZe

 
 
Zástupci Agrární komory ČR na včerejším  zasedání vznesli požadavky, o kterých předem vědí, že nejsou realizovatelné. V reakci na jejich vyjádření pro média to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
„Příspěvek ve výši 300 euro za krávu je v současné době nemyslitelný nejen z pohledu možností rozpočtu ministerstva zemědělství, ale i celkové vyváženosti v rámci sektoru,“ uvedl ministr.
 
Ministr zopakoval, že si je vědom kritické situace v sektoru mléka v současné době. Po kladných hospodářských výsledcích v loňském roce lze podle jeho slov očekávat oživení trhu s mlékem ve druhé polovině letošního roku, nejpozději do konce třetího čtvrtletí.
 
Ministr odmítl využití nepřiměřeného objemu finančních prostředků na úkor dlouhodobého programu pozemkových úprav, který patří mezi priority MZe. Zemědělci mají k dispozici v současné době 1 600 korun na kus dojeného skotu v rámci národních doplňkových plateb (TOP UP). V nejbližších týdnech ministerstvo spustí program zaměřený na pohodu hospodářských zvířat s využitím záchranného balíčku Evropské unie. Podpora na dojnici by se tak mohla zvýšit až o 1 000 korun oproti současnému stavu. O dalších 1000 korun by se mohla částka zvednout od roku 2010, kdy MZe počítá s podporou trhu s mlékem prostřednictvím článku 68. Ten umožňuje převést až 3,5 procenta z národní obálky na speciální programy a sektor mléka bude podle předpokladů upřednostněn. MZe pomáhá potravinářům a zemědělcům překonat obtížné období také prostřednictvím programů PGRLF, v rámci kterých bylo uvolněno 2,6 miliardy korun. Až 2 miliardy by také zemědělské podniky mohly získat v rámci slev na sociální pojištění zaměstnavatelům, které schválila vláda jako součást protikrizového balíčku.
 
„Po demonstracích, které v Praze proběhly minulý týden, bych od zástupců Agrární komory očekával návrat k diskuzím u kulatého stolu, nikoli konfrontační a ultimativní jednání,“ řekl ministr Gandalovič.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Zařazeno v Aktuality