KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič: Nerovné podmínky mezi novými a starými zeměmi do roku 2013 jsou dané  

13/03/09

Zdroj: MZe

„Vláda pomáhá zemědělcům překonat obtížné období, ale nerovné podmínky dojednané minulými vládami jsou do roku 2013 dané,“ řekl dnes protestujícím zemědělců ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ministr se setkal s protestujícími zemědělci a posléze je i s paní eurokomisařkou Mariann Fischer Boel přijal a vyslechl jejich požadavky.

 

Souhlasím s tím, že nerovné podmínky mezi novými a starými zeměmi jsou nespravedlivé, nemůžeme ale do roku 2013 s touto záležitostí pohnout,“ doplnil ministr Gandalovič, „zemědělci měli protestovat před pěti lety, kdy naši předchůdci vyjednávali podmínky vstupu. Prioritou českého předsednictví je příprava nových přímých plateb pro období po roce 2013, které musejí být spravedlivé ke všem, na to se soustředíme,“dodal ministr.

Podle ministra Gandaloviče česká vláda po dohodě se zemědělci dorovnává přímé doplňkové platby TOP UP téměř na maximální možnou výši, jako reakci na krizi mléka byly v krátké době připraveny garanční programy ve výši 2,6 mld. korun, které budou spuštěny v dubnu. Zároveň se připravuje opatření na platbu za pohodu zvířat a zaměřeno bude přímo na dojený skot. Česká vyjednávací pozice pro záchranný balíček ve výši 5 miliard euro je aby tyto prostředky nebyly určeny přednostně na internet, ale aby směřovaly do sektoru zemědělství, kde se krize opravdu projevuje.

„Sedněme si za jednací stůl a hledejme společně řešení jak z této krize ven – na to si připijeme mlékem,“ uzavřel ministr Gandalovič.

Zařazeno v Aktuality