KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Demonstranti dnes před hotelem Marriott rozlili mléko a rozsypali obilí

12/03/09

Zdroj: ČTK

Demonstrující rolníci dnes před hotelem Marriott v centru Prahy rozlili 50 litrů mléka a vysypali 200 kilogramů obilí. Silnici před luxusním hotelem, který hostí konferenci za účasti eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové, pokrývají kaluže mléka a vrstva obilí. V hotelu je nyní briefing komisařky Fischer-Boelové a ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
    Několika demonstrantům se podařilo vniknout i do pasáže sousedící s Marriottem. Ochranka hotelu je však po chvíli vyvedla.
    Demonstrace se účastní tisíce zemědělců z několika evropských zemí. Rolníci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Velká část demonstrantů po půl jedné dorazila na Václavské náměstí, kde celá akce vyvrcholí rozdáváním českých mléčných výrobků a letáků vysvětlující důvody protestu. Podle organizátorů by celá akce měla skončit kolem 13:30 společným zpěvem písně "Ach synku, synku".
    Nespokojení farmáři drží transparenty, z davu se ozývá pískot, zvuk řehtaček a kravských zvonců. Na transparentech jsou nápisy jako: "Žádáme rovné podmínky v EU", "Chceme chovat krávy, ne poslouchat voly" či "Spravodlivé podmienky pre všetkých". Nad hlavami demonstrantů jsou vidět vlajky jednotlivých států; vedle českých vlajky Slovenska, Maďarska, Litvy či Slovinska.
    Prezident Agrární komory Jan Veleba v projevu při zahájení demonstrace zopakoval, že čeští zemědělci požadují, aby dostávali stejné dotace jako rolníci ze starých členských zemí EU již od roku 2010 a ne až po roce 2013. "Požadujeme také kroky k záchraně dojného skotu. Dnešním dnem naše úsilí nekončí, ale začíná," prohlásil.
    Před demonstranty poté předstoupil ministr Gandalovič, kterého nespokojení rolníci přivítali pískotem a z jejich úst na adresu ministra často zněla i ostrá slova. "I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednávali," řekl Gandalovič, podle kterého nyní nelze podmínky změnit. "Bude velký boj, aby podmínky byly rovné po roce 2013, tak nás podpořte," dodal.
    Zároveň připomněl, že pro zemědělce je od dubna na garancích a dotacích připraveno 2,6 miliardy korun a zástupci Česka nyní v Bruselu jednají o záchranném balíčku pro tuzemské rolníky v hodnotě až jedné miliardy korun. Za svůj projev ale ministr sklidil pískot a nadávky.
    Podle stínového ministra ČSSD Michala Haška zemědělci mají na protest právo. Hašek žádá, aby na úrovni EU byla obnovena podpora exportu mléčných výrobků, přehodnoceno znevýhodnění nových členských zemí EU a urychleno dorovnání přímých plateb.
    Podle policistů akce zatím nevyvolala žádné větší komplikace v dopravě. Policejní mluvčí Ján Mikulovský uvedl, že většina zemědělců do Prahy přijela autobusy, které nezajíždějí až do centra. Účastníci demonstrace se pak z okraje města dopravili na místo městskou hromadnou dopravou.

Zařazeno v Aktuality