KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Čtvrteční demonstrace se prý zúčastní nejméně 4 000 zemědělců

10/03/09

Zdroj: ČTK

 

Čtvrteční demonstrace zemědělců se zúčastní nejméně 4000 osob, z toho jedna čtvrtina ze zahraničí. Svůj odhad dnes ČTK sdělil prezident Agrární komory Jan Veleba. Farmáři z několika evropských zemí hodlají v době návštěvy eurokomisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer-Boelové protestovat zejména proti rozdílným podmínkám, které mají zemědělci ve starých a nových členských zemích. Požadují také podporu pro chovatele dojného skotu.
    Podle Veleby se demonstranti shromáždí ve čtvrtek kolem 10:00 před budovou ministerstva zemědělství na Těšnově. Nespokojení zemědělci se poté vydají na Václavské náměstí, kde chtějí veřejnosti rozdávat české mléčné výrobky a letáky. Zde by měla být protestní akce kolem 13:00 ukončena, uvedl Veleba.
    Cestou se protestující hodlají zastavit před hotelem Marriot na pražském Novém Městě, ve kterém se bude v uvedený čas konat konference k politice kvality u příležitosti českého předsednictví za účasti Fischer-Boelové.
    "Předáme jí tam text našich požadavků," řekl dnes ČTK Veleba. Zemědělci podle něj požadují dorovnání podmínek zemědělců ve starých a nových členských zemích dříve než v roce 2013, kdy by podle aktuálních plánů mělo nastat. "Naše představa je, že v průběhu letošního roku se o tom (dorovnání) začne jednat a v průběhu příštího roku se to uskuteční," vysvětlil Veleba.
    Protest zemědělců podpoří také agrární odbory. ČTK to dnes sdělil předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. "Nemůžeme nečinně přihlížet likvidaci českého zemědělství a zhoršování života na venkově," uvedl Dufek v dnešním prohlášení. České zemědělství podle něj ztrácí svoji pozici a propadá se objem jeho výroby. "Zaměstnanci tak přicházejí o část svých mezd a současně je ohroženo celkem 15.000 pracovních míst," dodal.
    Na protestní akci přijedou podle Agrární komory zemědělci jak z nových členských států EU, Slovenska, Maďarska, Polska a Litvy, tak i z Německa a Rakouska, aby vyjádřili solidaritu svým kolegům. Zástupci z jednotlivých zemí dnes jednají o podrobnostech akce.
    Podle Veleby podpora tuzemských zemědělců z unijních prostředků dosahuje asi jen 60 procent plateb starých členských zemí EU.
    Dotace a podpory z EU při udržení národních plateb dosáhnou na hektar zemědělské půdy v roce 2013 zhruba úrovně 50 procent Rakouska a 58 procent Německa, vyplývá z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR. "Rozšířením EU se rozdíly mezi bohatými zeměmi EU-15 a novými členskými zeměmi prohloubily. Nyní je právě čas na to, aby tyto rozdíly začaly být odstraňovány," uvádí se v něm.

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality