KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Výbor doporučil přesunout 1,3 mld. Kč na přímé platby zemědělcům

13/02/09

Zdroj: ČTK

Sněmovní zemědělský výbor  jednomyslně doporučil sněmovně schválit návrh na přesun 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Původní poslanecký návrh počítal s rovnou miliardou, výbor navrhl přidat ještě 300 milionů. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) pocházejí peníze z příjmů fondu za prodej půdy farmářům.
    "Chceme částku jedné miliardy korun pro zemědělce navýšit o 300 milionů," řekl Gandalovič s tím, že vzhledem ke kurzu koruny vůči euru by miliarda nestačila.
    Přímé platby českým farmářům v letošním roce by měly dosáhnout úrovně 90 procent plateb v původních členských státech Evropské unie, uvedl již dříve Gandalovič. Navýšení plateb na tuto úroveň, k jejímuž dosažení scházelo zhruba 2,6 miliardy korun, ministr spolu s premiérem Mirkem Topolánkem zemědělcům slíbil loni v říjnu. Farmáři tehdy kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva zemědělství hrozili celorepublikovým demonstracemi.
    Ministr připomněl, že jednu miliardu korun vláda již dříve uvolnila z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy. "Další peníze můžou být uvolněny z nevyčerpaných peněz v rezervních fondech ministerstva zemědělství," řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež (ODS). Jak uvedl, doufá, že ještě na únorové schůzi dolní komory bude zákon schválen.
    Místopředseda výboru Pavel Kováčik (KSČM) si myslí, že je lepší dát peníze zemědělcům, než aby peníze skončily mimo resort. "Je to správný krok, podpořit české zemědělce," dodal Kováčik.
    Výbor dnes také jednomyslně doporučil sněmovně k přijetí návrh, kterým se mění text zákona o zemědělství tak, aby umožnil Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF) podporovat provozní úvěry. To je podle Gandaloviče nutné, aby mohli zemědělci z tohoto fondu dostat peníze na zmírnění dopadů finanční krize. Vláda se rozhodla podpořit rolníky dvěma miliardami korun z PGRLF koncem ledna.
    Peníze z PGRLF jsou součástí slibu Gandaloviče a ministra financí Miroslava Kalouska farmářům, který odvrátil jejich na leden plánované protesty kvůli údajně nízkým výkupním cenám mléka.

Zdroj: ČTK

Zařazeno v Aktuality