KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Světové ceny mléka jsou nejnižší od roku 2003

27/02/09

Zdroj: MZe ČR

Světové ceny mléka se v únoru propadly na nejnižší úroveň od roku 2003 a jsou meziročně zhruba poloviční, řekl na dnešní schůzi sněmovního zemědělského výboru ministr zemědělství Petr Gandalovič. Kvůli nákladům převyšujícím výkupní ceny mléka mají tuzemští chovatelé skotu vysoké ztráty. Někteří menší tuzemští farmáři museli již proto ukončit výrobu, uvedli na schůzi přizvaní zástupci producentů mléka.
    Zatímco v lednu 2008 vykupovaly tuzemské mlékárny od farmářů litr mléka v průměru za 10,04 koruny, v loňském prosinci to bylo 6,83 koruny. Výrobní náklady v Česku se podle výrobních oblastí pohybují mezi 8,2 a 8,8 koruny na litr. Propad výkupních cen nadále pokračuje i v letošním roce.
    Podle předsedy představenstva Mlékařského hospodářského družstva Střední Čechy Jaroslava Švece dodávali jeho členové zpracovatelům v lednu mléko v průměru za 6,20 koruny za litr; únorová výkupní cena by podle něj měla být o 50 haléřů nižší. Na jednom litru mléka tak chovatelé tratí více než tři koruny, měsíční ztrátu odhadl Švec na 60 milionů korun. Jeden z producentů podle něj již proto ukončil svou výrobu.
    "Každý měsíc má představenstvo na stole tři, čtyři žádosti o ukončení činnosti," uvedl předseda představenstva východočeské divize odbytového družstva Mlécoop David Novák. Jedná se podle něj o menší dodavatele. Připustil však, že do problémů se v blízké době mohou dostat také velké zemědělské podniky, které v minulosti výrazně investovaly a nyní je zatěžuje splácení úvěrů.
    Statistiky za prosinec 2008 ukazují propad výkupních cen nejen v České republice, ale ve většině států EU. Meziročně se ceny o více než 30 procent snížily kromě ČR také v Belgii, Německu, Lotyšsku, Litvě a Polsku, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství. Další pokles dokument předpokládal i v prvních dvou měsících letošního roku, v některých státech by tento trend měl pokračovat i v březnu.
    V reakci na kritickou situaci na evropském trhu s mlékem minulý týden Evropská komise zvýšila vývozní náhrady u sušeného mléka, másla a syrovátky. Dotovat vývoz mléčných produktů do třetích zemí se Evropská unie rozhodla v lednu. Podpořit stagnující evropský trh s mlékem mají také intervenční výkupy mléka za předem určené ceny, které začnou v březnu.
    Evropskému zemědělství a venkovu by ještě během letošního roku mohlo pomoci také kolem 1,5 miliardy eur (42,5 miliardy Kč) z přebytečných finančních prostředků z loňského rozpočtu EU. Většina z částky pro venkov má být určena na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu v malých obcích. Česká republika bude během svého předsednictví usilovat o to, aby použití těchto prostředků mohlo být flexibilnější a každá členská země se mohla sama rozhodnout, jak peníze využije, uvedl Gandalovič.
    Tuzemským chovatelům dojného skotu hodlá stát pomoci také z prostředků Programu rozvoje venkova. Z projektu Pohoda zvířat by měli v budoucnu čerpat chovatelé, jejichž chovy splňují nadstandardní životní podmínky pro zvířata. Program by měl odstartovat v polovině roku. "V současné chvíli počítáme s 80 miliony korun," uvedl Gandalovič. V případě, že by se unie rozhodla pro flexibilnější použití rozpočtového přebytku, mohla by velká část z přibližně 1,25 miliardy korun pro Česko mnohonásobně navýšit původní částku.
    Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů, což má zmírnit dopady ekonomické krize na jejich podniky. Návrh nyní dostane k posouzení Senát.