KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Lisování sena za přídavku směsi kyselin

17/02/09

Američtí farmáři se vracejí k lisování sena do balíků. Zkoušejí i lisovat zelenou hmotu o vyšší vlhkosti, trvanlivost by měla zajistit směs pufrovaných kyselin.

Protože jsou náklady na cenu siláží v kulatých balících v USA příliš vysoké, uvažují američtí farmáři o opětovném návratu k balíkům lisovaného sena, ovšem za inovovaných technologických podmínek. Problematickým bodem je při této formě konzervace pícnin silná závislost kvality výsledného produktu na klimatických podmínkách. Proto někteří farmáři zkoušejí lisovat seno s výrazně vyšší vlhkostí než je tomu obvykle. Aby však byla zajištěna dostatečně dlouhá trvanlivost těchto balíků je zelená hmota ošetřena pufrovanou kyselinou propionovou a citrónovou. Podle obsahu vlhkosti krmiva je během lisování balíků automaticky přidávána směs těchto dvou kyselin. Při lisování za vlhka dochází k menším ztrátám odrolem a obsah bílkovin a je až o 3 % vyšší, uvádějí nejnovější americké výzkumy. Farmáři oceňují u tohoto krmiva zejména dobrou barvu a svěží vůni, kterou seno získává přídavkem kyseliny citrónové. 
 
DLG-Mitteilungen, 2009, č. 1, s. 8

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Aktuality