KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Co nás čeká a co nám politici nechtějí říci

17/02/09

Zdroj: www.fragmenty.cz

 

Pravdu v dnešní situaci od politiků nečekejme. Je moc krutá. Ale nemá smysl kritizovat představitele státu a centrální banky za velmi optimistická prohlášení. „Držet tvář“ bylo rozumné. Ale méně rozumná byla nečinnost.

 

Totální neschopnost při čerpání dotací z EU okradla  stát v době začínající krize o miliardy €.  Mohli jsme si vzít příklad z nejúspěšnější země  při čerpání dotací Slovinska.  Slovinská vláda si najala zkušené bruselské úředníky. My jsme zvolili „českou  cestu“, tedy  vytvoření nepřehledné džungle ve které se skvěle orientují různé poradenské agentury.  Dej dvě stě tisíc za zpracování žádosti, 3,5% ze schválené částky, něco pro pány z ministerstva  a  mi ti pomůžeme. To  je obvyklé aranžmá těchto pomocníků.

Zřízení NERVu připomíná situaci, kdy se protrhla Slapská přehrada  a někdo usedl k psacímu stolu, aby dopisem sezval deset poradců do hospody na břehu Vltavy ve Štěchovicích. Tam  by to měli vyřešit.  Nevyřeší nic. Měli by připravit  dostatek záchranných kruhů a plovacích vest pro lidi, kteří chtějí plavat. Krize má očistný charakter, po ní vstávají uzdravení atleti s chutí pustit se znovu do soutěže.  Ale díky všemožným „pomocím“ se zde bude ještě mnoho  let potácet  zafačovaný kulhající lazar.

Jako silně exportně zaměřená ekonomika s podílem průmyslu přes 32 % na HDP se můžeme jen modlit, aby se obnovila poptávka v Německu a  Evropě. Stále posilující kurz koruny v minulých letech  nutil  výrobce omezovat náklady na vývoj, výzkum a modernizaci. Podniky jsou vybrakované, drcení nákladů bylo nutnou volbou pro přežití.  O to rychleji jim krize může zlomit vaz.

Mnoho let jsme měli vše nastaveno na růst ekonomiky,  teď při zpětném chodu stroje zjišťujeme, že nám to činí obrovské a nepředvídané problémy. Předpovědi analytiků jsou stále černější, propad HDP o 5% nakonec nikoho tak moc nepřekvapí. Co to udělá s rozpočtem si zatím ale nikdo radši ani  nepředstavuje.

Skladníci a dělníci v montovnách  své zisky prožrali, jejich konkurenční výhoda, nízké mzdy, se postupně rozplynula. Krize možná donutí majitele  podniků jít dále na východ.

Lednová ztráta 598 000 pracovních míst v USA je ohromující. Dokud nevzroste koupěschopná poptávka v USA, jsou všechna opatření  jen kosmetické úpravy na rozpadajícím se domě. Čína se má letos propadnout do recese. Nečeká nás nic lehkého.

Současná krize v USA vyvrací některé mýty, například o  úžasné mobilitě pracovních sil v USA. „Mám dům a platím hypotéku, nemohu se odstěhovat, prodejní cena domu  klesá“  říká mnoho Američanů, kteří přišli o práci. To je důsledek neustálého snižování cen nemovitostí v USA.

Lidé zatím ještě v klidu tlačí  nákupní vozíky, plné levných plastikových šmejdů z Číny a levných, nepříliš kvalitních potravin. Ale nějak jim začíná vrtat hlavou, proč stát zaplatí Vietnamci 500 €  a letenku do Vietnamu, když český zaměstnanec který přijde o práci nedostane nic. S každým procentem  nezaměstnanosti budou stoupat preference radikálních stran. Roky 2009 a 2010 budou těžkou zkouškou.

František Trantina