KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Agrární ples se vydařil

17/02/09

Zdroj: AK ČR

 

Osmý agrární ples se vydařil. Konal se 6. února v pražském paláci Žofín. Ještě ale v polovině ledna byl šéf Agrární komory ČR Jan Veleba postaven před rozhodnutí, zda je v době krize vhodné realizovat ples. „Netančí se jen v době války,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič na dotaz, jak se zachovat. A bylo rozhodnuto.

 

Ani Jan Veleba nechtěl zemědělcům vzít každoroční radost z plesání v krásných prostorách slavného paláce Žofín. A zemědělci jeho rozhodnutí kvitovali a že ples chtějí, dokázali i jednou z velmi zdařilých akcí, která ples vynesla ještě výš ve srovnání s předchozími ročníky.

Tentokrát se totiž na Žofín začaly ze všech regionů svážet vítězné výrobky, které v soutěžích agrární komory zvítězily. Jak již veřejnost dobře ví, po tři roky probíhají ve všech regionech ČR soutěže o nejlepší potraviny daného kraje. Každý region má své vlastní logo, které smí mít vítězové na výrobcích. Na Žofíně se až do samého konce plesu degustovaly zabíjačkové dobroty, šunky a uzeniny, teplá jídla z masa přivezeného do Prahy z družstevních porážek. Voněly po celý večer vynikající koláče a dorty od menších pekařských a cukrářských firem z východních Čech. Degustovala se vína a piva, nechyběly ani nealko nápoje.

Také americký zemědělský rada Eric A. Wenberg nápad zásobit ples zemědělskými dobrotami velmi ocenil a nevěděl, co dřív má ochutnat. O samotných soutěžích se chtěl co nejvíc dozvědět. Totéž zaujalo i Evu Jelínkovou a Blanku Turturro, které zastupují v ČR štutgartské výstaviště v případě blížícího se veletrhu Slow Food, kde se právě takové speciality s vynikající kvalitou budou vystavovat. Jak prozradily, poprvé tam bude na větší ploše zastoupena i Česká republika a právě i řada vítězů regionálních soutěží Agrární komory ČR.

Na plese Agrární komory ČR bylo možné vše. V tombole se daly vyhrát jak šunky, uzená masa, krabice plné pytlíků mouky nebo cukru, tak pytle brambor nebo cibule, víno z Moravy i Čech, ale i postřik na škůdce nebo krmení pro domácí zvířata. A kdo měl štěstí, mohl získat divočáka, kameru a další zajímavé ceny z tomboly.

Celým plesem s dvěma kapelami provázela návštěvníky Yveta Blanarovičová. Zazpíval Petr Muk, Pavel Vítek a Marcela Holanová. Všechny tancechtivé potěšila Moravka v té nejsilnější sestavě, dále orchestr Top band a pro mladé zase Mirek Rais připravil to nejlepší z videodiskotéky. Zatímco ministr Gandalovič vytáčel v kole přítomné dámy, ministr místního rozvoje Cyril Svoboda se vítal s mnoha přáteli, manželé Paroubkovi v pohodě vše sledovali a stejně jako ambasadoři více než deset zahraničních zastoupení v ČR se spolu se zemědělci a potravináři z celé České republiky bavili. Taneční parket byl stále plný a dobrot v jednom ze sálů přizpůsobeném pro velkolepý raut neubývalo ani o půlnoci. Jedlo se, pilo a tančilo až do samotného ukončení plesu ve dvě hodiny po půlnoci. Bylo to jako vždy radostné setkávání v pohodě, mezi přáteli.

Eugenie Línková