KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Roční produkce masa klesla o 4,4%

29/01/09

Zdroj: agroweb.cz

Celková produkce masa ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesla o jedenáct procent. Na snížení měl vliv výrazný pokles výroby vepřového a drůbežího masa. Za uplynulý rok se vyrobilo 598 953 tun masa v jatečné hodnotě, a to je o 4,4 procenta méně než o rok dříve. Snížil se také nákup mléka, meziročně o 2,3 procenta na 563,2 milionu litru. Za celý loňský rok dosáhl nákup mléka téměř 2,37 miliardy litrů s tím, že meziroční propad dosáhl půl procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

 

Podle soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu 2008 klesly stavy dojných krav meziročně o 1,2 procenta na 406 tisíc kusů. Zjištění statistiků ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku ukazuje na trend, který lze očekávat v příštím období. Vzhledem k nízkým výkupním cenám výroba mléka strmě klesne, protože řada farmářů bude nucena ustoupit od jeho produkce, předpokládá viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.
Ve čtvrtém čtvrtletí klesly meziročně počty poražených prasat, a to o čtrnáct procent. Jejich průměrná jatečná hmotnost se snížila o 1,1 procenta na 87,2 kilogramu. V návaznosti na porážky se výroba vepřového masa snížila o 14,9 procenta. Farmářskou cenu za prasata považuje Šnejdrla již dva roky na velice špatné úrovni a je pod výrobními náklady producentů, takže mnoho z nich skončilo. V tuto chvíli podle něj domácí výroba pokrývá pouze zhruba 55 procent tuzemské spotřeby. Snížením stavu prasat navíc klesá odbyt krmných obilovin, což komplikuje situaci na obilním trhu, který je po loňské nadprůměrné sklizni přesycen, dodal Šnejdrla. Podle něj bude ješět chvíli trvt, než se pokles výroby vepřového masa zastaví.
Počty poraženého skotu včetně telat se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,2 procenta. Zároveň ale klesla průměrná jatečná hmotnost skotu o 1,9 procenta na 287,2 kilogramu. Výroba hovězího masa včetně telecího meziročně stoupla o 0,3 procenta.
Podle statistiků se produkce drůbežího masa se snížila o 8,7 procenta.

 

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso