KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Další miliarda na dorovnání přímých plateb půjde z Pozemkového fondu ČR

09/01/09

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Kabinet na svém pondělním zasedání odsouhlasil návrh novely zákona, který umožní převést miliardu korun na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Peníze by měl stát vzít z příjmů Pozemkového fondu ČR.

Jedná se o poslanecký návrh novely, která získala v listopadu loňského roku v zemědělském výboru sněmovny podporu napříč politickým spektrem. Již před tím se na uvolnění prostředků z PF ČR na dorovnání přímých plateb dohodli premiér Mirek Topolánek, ministr zemědělství Petr Gandalovič a náměstek ministra financí Eduard Janota se zástupci profesních zemědělských sdružení.

„Dnešní rozhodnutí kabinetu navazuje na krok z poloviny prosince loňského roku, kdy vláda podpořila převod 1,1 miliardy korun z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy do resortu zemědělství. Část z této sumy je rovněž určena na dorovnání přímých plateb. Plníme tím další část slibu, že se pokusíme zmírnit dopady škrtů v návrhu státního rozpočtu na letošní rok, “ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Návrh by měl být podle ministra v dolní komoře projednán již v prvním čtení v tzv. zkráceném řízení. Celkem by přímé platby v roce 2009 měly dosáhnout úrovně 90 procent ve vztahu k původním členským státům EU. 

Zařazeno v Aktuality