KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bursík chce nižší DPH na technologie

29/01/09

www.agroweb.cz

 

V balíčku opatření proti hospodářské krizi prosazuje vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík přeřazení energeticky úsporných technologií, alternativních zdrojů a recyklovaných výrobků do nižší sazby DPH. O návrhu údajně diskutuje s ministerstvem financí. Dále se podle něj zvažují opatření, jako jsou větší využití dřeva ve stavebnictví, podpora úspor energií v domácnostech a podpora recyklačního průmyslu. Patří do nich i záměr přetáhnout investice elektrárenské skupiny ČEZ ze zahraničí do České republiky na výstavbu takzvaných inteligentních sítí a měřidel. O opatřeních v neděli jednala Národní ekonomická rada vlády společně s radou ekonomických ministrů. Další debata se podle Bursíka uskuteční v nejbližších dnech.

 

O nižší sazbě DPH u služeb s vysokou hodnotou práce uvažuje ministr financí Miroslav Kalousek, připomněl Bursík. Vzhledem k tomu, že evropští politici se musejí dohodnout také na nástrojích opatření proti změnám klimatu, je podle Bursíka na místě, aby Česká republika jako předsednická země navrhla mezi opatřeními týkajícími se krize nižší DPH u technologií, které produkují méně oxidu uhličitého. O opatřeních ke snížení množství oxidu uhličitého v atmosféře budou počátkem února v Praze společně jednat náměstkové ministrů financí a náměstkové ministrů životního prostředí Evropské unie.

Zařazeno v Aktuality