KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zisk zemědělců  bude letos varazně  nižší než loni

02/12/08

Zdroj: ČTK

Čeští zemědělci letos vydělají výrazně méně než v předchozím roce, a zdaleka tak nezopakují rekordní zisk, který loni přesáhl 13 miliard korun. ČTK to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Výsledek hospodaření podle něj zůstane kladný nikoliv zásluhou vyšší produkce či jejího zpeněžení, ale především vlivem přímých plateb, dotací a podpor, které se na celkových příjmech zemědělských podniků v ČR podílejí přibližně jednou čtvrtinou.
    Na zhoršení výsledku hospodaření se vedle nepříznivých makroekonomických vlivů projeví zejména nízké ceny zemědělských výrobců a rozevírání cenových nůžek, uvedl Jirovský.
    Například pokles cen obilí vyplývá z letošní nadprůměrné úrody nejen v České republice, ale v celé Evropě. Podle posledních odhadů Českého statistického úřadu tuzemští rolníci sklidili 8,43 milionu tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což bylo o 18,1 procenta více než v roce 2007. V důsledku nadprůměrné úrody v celé Evropě je na trhu obilí nadbytek a jeho ceny jsou výrazně nižší než v loňském roce.
    Za prvních devět měsíců roku překročily podle údajů svazu ceny zemědělských výrobců o 7,1 procenta cenovou úroveň před vstupem ČR do Evropské unie, ceny vstupů za stejnou dobu přitom vzrostly o 19 procent. Podle Jirovského se do ceny dovážených vstupů naopak nepromítá zpevňování koruny, které by se podle tržních zákonitostí mělo projevit v jejich zlevňování.
    Svaz zároveň upozornil na fakt, že zatímco ceny zemědělských výrobců podle údajů ČSÚ meziročně poklesly o 13 procent, konečná cena potravin a s ní i marže obchodníků stále roste. "Zatímco před vstupem (ČR do EU) v roce 2003 byla průměrná marže za 15 vybraných potravinářských výrobků 20 procent, za první tři čtvrtletí roku 2008 to bylo již 35 procent," poznamenal Jirovský. Na stále rostoucí vliv obchodníků na konečné ceny potravinářských výrobků často upozorňují také potravinářské organizace a firmy.
    České zemědělství vykazuje od vstupu do EU zisk. V roce 2004 činil kladný výsledek 8,99 miliardy korun, v roce 2005 to bylo 7,6 miliardy a předloni sedm miliard korun. V období před vstupem do EU bylo odvětví převážně ztrátové. Na hrubém domácím produktu se v loňském roce zemědělství podílelo 1,89 procenta, na celkovém zaměstnanosti se sektor podílel zhruba 2,9 procenta.

Zařazeno v Aktuality