KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělské odbory chtějí zvýšit mzdy minimálně o 4,5 procenta

12/12/08

Zdroj: ČTK

Zemědělské odbory budou při kolektivním vyjednávání s agrárními podniky o mzdách požadovat pro příští rok platové navýšení minimálně o čtyři a půl procenta, která zhruba odpovídají současné inflaci. Odboráři nehodlají přistoupit na záměr agrárních podniků nezvyšovat v příštím roce v rámci úsporných opatření platové tarify svých zaměstnanců. ČTK do dnes řekl předseda Odborového svaz pracovníků v zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.
    Přestože v kolektivní smlouvě pro letošní rok byla podle Dufka možnost navýšení pohyblivé složky mzdy na základě zisku firem, podniky podle něj tuto možnost nevyužily. Jelikož se zaměstnavatelé nepodělili se svými zaměstnanci o nadprůměrný zisk, není podle něj důvod, aby přenášeli v opačném případě dopady finančního neúspěchu na zaměstnance. Ve středu odbory oznámily svůj záměr nechat kvůli tomu prověřit zemědělské podniky inspektoráty práce.
    Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského však vzrostly mzdy v zemědělství za třetí čtvrtletí 2008 proti roku 2007 dokonce o 9,3 procenta, což je o 2,1 procenta více, než kolik zaručovala zaměstnancům kolektivní smlouva.
    Plánovaná úsporná opatření zemědělských podniků zdůvodnil Jirovský zejména trvalým poklesem výkupních cen zemědělských komodit při rostoucích výrobních nákladech, včetně mezd zaměstnanců. Nepříznivý stav podle něj prohlubuje světová finanční krize.
    "Vzhledem k očekávanému vývoji finanční krize a k současnému propadu cen zemědělských komodit, růstu mezd v zemědělství za třetí čtvrtletí 2008 proti roku 2007 o 9,3 procenta, ČMAK navrhuje Kolektivní smlouvu vyššího stupně uzavřenou pro rok 2008 prodloužit i na rok 2009 beze změn ve mzdových tarifech," uvedl Jirovský.
    Podle aktuálních údajů ČSÚ dosahují mzdy v odvětví zemědělství, myslivost a lesnictví vůči průměrným mzdám v národním hospodářství zhruba 80 procent. Podle statistiky zemědělského svazu pracovalo v roce 2007 v zemědělství kolem 130.000 lidí, což je necelá polovina ve srovnání s rokem 1993. Od vstupu České republiky do EU je vlivem evropských dotací tuzemské zemědělství ziskové. V loňském roce dosáhlo rekordního zisku přes 13 miliard korun.
    Zemědělský svaz s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů vyjednávají od roku 2007 s odbory jako Českomoravská agrární konfederace společně a uzavírají s nimi jednu kolektivní smlouvu. Zmíněné svazy zaměstnávají odhadem asi čtyři pětiny lidí v zemědělství.

Tisk

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality