KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

SZIF za první týden vyplatil na dotacích na plochu 5,2 mld. Kč

09/12/08

Zdroj: ČTK

Státní zemědělský intervenční fond vyplatil žadatelům během prvních pěti pracovních dnů od zahájení výplat 5,226 miliardy korun v rámci dotace z titulu Jednotné platby na plochu. To je téměř polovina z celkové částky 10,8 miliardy korun, která může být letos českým zemědělcům vyplacena. ČTK o tom dnes informoval tiskový mluvčí fondu Vladimír Voráček. V loňském roce představovala částka určená pro přímé platby zhruba o miliardu méně než letos.
    Během prvního výplatního týdne bylo vyplaceno 3703 žádostí. Ke stejnému datu loňského roku to bylo 3175 žádostí. Také vyplacená částka byla loni nižší, a dosáhla 4,527 miliardy korun, uvedl Voráček.
    Jednotná platba na plochu zemědělské půdy je stěžejní dotací v rámci přímých plateb z EU. Podpora je poskytována na ornou půdu, travní porost, vinice, chmelnice, ovocný sad, školku, zelinářskou zahradu či jinou kulturu. Jednou z podmínek pro poskytnutí je dodržení minimální výměry, která v součtu činí nejméně jeden hektar zemědělské půdy. Ta musí být zemědělsky obhospodařována a udržována po celý rok v souladu s podmínkami dobrého zemědělského a environmentálního stavu.
    Letošní sazba dotace činí 3072,7 Kč/ha, celkem bylo přijato 23.455 žádostí na zhruba 3,51 milionu hektarů. SZIF má pro výplatu dotace čas do poloviny příštího roku, chce však odeslat peníze farmářům co možná nejdřív.
    SZIF je administrátorem evropských dotací pro zemědělce a kontroluje jejich využívání. Loni zprostředkoval evropské dotace do zemědělského sektoru za více než 28 miliard korun

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality, MZe ČR, SZIF