KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pozor na internetové nabídky zvířat

16/12/08

Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům narůstá počet nabídek prodeje exotických zvířat na internetu za velmi výhodných podmínek. Je třeba se takových nabídek vyvarovat.

Bonn (aho) – Spolkový úřad ochrany přírody (BfN) varuje před dubiózními nabídkami zvířat na internetu. „Díky blížícím se vánočním svátkům se v Německu množí případy, kdy jsou zájemcům nabízena na prodej živá exotická zvířata za cenově velmi výhodných podmínek“, uvedla prezidentka BfN Prof. Dr. Beate Jessel. Tyto nabídky nejsou určeny jen privátním osobám; podobné nabídky obdržely také zoologické zahrady a zooparky. Jedná se především o nabídku papoušků, mladých opic, želv a chameleónů.
 
Nabídky se vyznačují některými markanty:
1. Zvířata jsou nabízena za ceny, které se pohybují pod hladinou cen obvyklých.
2. Nabídky jsou napsány velmi špatnou němčinou, protože jsou tyto texty překládány pomocí překladových programů.
3. Zvířata by měla pocházet z východoafrického státu Kamerun.
4. Eventuálně uvedené telefonické spojení začíná mezinárodní předvolbou 00237, která Kamerunu patří.
5. Další kontaktní údaje se uskutečňují prostřednictvím emailu, přičemž emailová adresa odesílatele často končí doménou yahoo.com.
6. Někdy nabízející zasílají emailem zájemcům také falešné/upravené vývozní dokumenty.
 
Pokud projeví zákazník zájem o koupi zvířete, je vyzván, aby uhradil náklady na dopravu zvířete (více než 100 EUR) prodávajícímu. Kupní cenu by měl zákazník uhradit až do doručení zvířete. Pokud je zájemce stále ještě důvěřivý a poukáže tento finanční obnos, je v krátké době vyzván, aby uvedenou částku zaplatil ještě jednou, protože zvíře bylo sice odesláno, ale byla bohužel zadrženo na jednom velkém letišti. Také tuto zprávu zákazník obdrží elektronickou cestou. Adresa odesílatele má zákazníkovi vsugerovat, že zpráva byla odeslána přímo ze správy letiště.
 
„Kupující si musejí uvědomit, že ve skutečnosti žádná z nabízených zvířat neexistují. Potenciální zákazník je vědomě oklamán. Jeden důvěřivý zájemce tímto způsobem již ztratil více než 1000 EUR. Radím proto naléhavě, aby se lidé vyhnuli těmto dubiózním internetovým nabídkám nákupu chráněných živočišných druhů“, na závěr uvedla Dr. Jessel.
 
Bundesamt für Naturschutz warnt vor dubiosen Tierangeboten im Internet
[cit. 2008-12-12], www.animal-health-online.de