KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bluetongue sérotypu 1 je na postupu

02/12/08

Virus katarální horečky ovci sérotypu 1 se šíří na území Francie a vzbuzuje obavy a snahy o zavedení další vakcinační akce

Nový sérotyp 1 viru katarální horečky ovcí (BTV 1) se začal razantně rozšiřovat na území Francie směrem na sever. Ze strachu před obnovením vlny tohoto onemocnění chce Nizozemsko zavést očkování vakcínou účinnou vůči nové variantě bluetongue.
 
V Německu spoléhají na to, že by mohlo dojít k zastavení viru již na území Francie díky rozsáhlé vakcinační akci, která proběhla v letošním roce. Prezident Rýnského zemědělského svazu (RLV) Friedhelm Decker apeluje na německé politiky, aby zabránili sousední Francii ve vybízení k vakcinační akci.
 
Ve Francii již 18 departamentů přijalo všeobecnou povinnost vakcinace proti katarální horečce ovcí typu 1, protože v průběhu letošního roku již byl zaregistrován výskyt 1412 případů nového typu infekce. Doposavad byla tato varianta viru registrována pouze ve Španělsku a v Portugalsku.
 
Blauzungentyp 1 auf dem Vormarsch
Top Agrar, 2008, č. 11, s. R 2

Zařazeno v Veterinární správa