KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Trh s mlékem se hroutí, budou protesty

27/11/08

Zdroj: ČTK

Zemědělci na leden kvůli nízkým výkupním cenám mléka připravují protestní akce před prodejnami obchodních řetězců a některými mlékárnami. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého zemědělci o formě i místech protestu rozhodnou do konce roku. Veleba nevyloučil ani blokádu supermarketů či mlékáren. Současné výkupní ceny mléka jsou totiž podle zemědělců nerentabilní, což může vést k likvidaci chovů.

"Trh s mlékem se hroutí a farmářská cena už prolomila hranici sedmi korun za litr mléka," uvedl Veleba po dnešním jednání vedení Agrární komory, Zemědělského svazu, odbytových organizací a chovatelů skotu, které se týkalo situace na trhu s mlékem. Zemědělci podle Veleby pomocí specializované agentury zjistí, které obchodní řetězce mají na pultech nejvyšší podíl dovážených mléčných výrobků. "Uděláme si průzkum trhu a vybereme řetězce, které toho dovážejí nejvíce. Proti nim v lednu budou směřovány určité akce," uvedl.

Jednou z uvažovaných variant je například ta, že by zemědělci před supermarkety rozdávali lidem české mléčné výrobky. "To by bylo v tom lepším případě. V tom horším budou třeba nálady je (obchody) zablokovat. O formě protestu budeme teprve rozhodovat," podotkl. Protestovat chtějí zemědělci v lednu i před mlékárnami. "Vybereme jednu až tři mlékárny, které se chovají nejhůře a farmářům dávají nejnižší ceny. Proti těmto mlékárnám bude v lednu rovněž provedena nějaká protestní akce," prohlásil Veleba.

Například maloobchodní společnost Tesco Stores ČR ale tvrdí, že většinu prodávaného mléka má od tuzemských dodavatelů. "Čerstvé a trvanlivé mléko nakupujeme z 99 procent v ČR od českých producentů," řekla ČTK mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. Podíl českých produktů u ostatních mléčných výrobků neuvedla.

Mlékárny rozhodnutí zemědělců komentovaly opatrně. Obchodní ředitel olomoucké mlékárny Olma Jan Vařeka ČTK řekl, že o připravovaných protestech nemá informace. "Nemůžu se proto k tomu vyjádřit, každopádně určitá recese je v celém našem hospodářství, včetně potravinářského průmyslu a zemědělství. Protesty či stávkování tomu nepomůžou," uvedl.

Mlékárna Kunín a Mlékárna Klatovy, které mají společného francouzského vlastníka, se k nákupním cenám mléka nechtěly vyjadřovat. "Nejsme ti, kdo tvoří nákupní cenu mléka na trhu," řekl šéf obou mlékáren Zbyněk Gebauer.

Producenti mléka se dnes dohodli na tom, že finančně podpoří propagační akce zaměřené na zvýšení tuzemské spotřeby mléka a mléčných výrobků. Čeští farmáři podle Veleby zároveň chtějí zvýšit vývoz mléka do zahraničí, aby ho na tuzemském trhu nebyl nadbytek, což má nyní za následek pokles cen. "Například (odbytové) družstvo Jih Tábor připravuje zvýšení vývozu (mléka) po Novém roce, aby se surovina z našeho trhu odčerpala," uvedl Veleba. Farmáři vyzvou zemědělské podniky, aby před vánočními svátky svým zaměstnancům rozdaly máslo. "Doporučená hranice je minimálně půl kilogramu másla na pracovníka. Tím pomůžeme stáhnout máslo z trhu," řekl Veleba.

Na klesající výkupní ceny mléka si čeští farmáři stěžují již delší dobu. Zemědělci ze Šumperska v polovině listopadu na protest vylili 1000 litrů mléka. Chtěli tak upozornit na jeho nízké výkupní ceny a postup obchodních řetězců, které údajně předražují mléčné výrobky. Mluvčí Teska ale obvinění z předražování odmítla. "Nyní prodáváme trvanlivé mléko polotučné a nízkotučné v privátní značce za cenu od 7,9 do 13,9 koruny za litr," uvedla Karasová.

Ředitel šumperské okresní Agrární komory Radek Musil upozornil, že zatímco začátkem roku farmáři z regionu dostávali za litr mléka v průměru deset korun, tak v polovině listopadu to bylo 7,4 až 7,2 koruny za litr. "Náklady na výrobu litru mléka ale dosahují 9,1 koruny. To znamená, že farmáři tratí na každém litru 1,7 koruny. V letošním roce díky vyšším cenám ze začátku roku a dotacím ještě farmáři vyjdou, příští rok ale očekávám velké problémy, které mohou skončit redukcí a likvidací chovů," varoval. Podle něj je potřeba zejména nastartovat vyšší spotřebu mléka na tuzemském trhu prostřednictvím snížení cen mléčných výrobků na pultech obchodů.

Vedení Agrární komory bude podle Veleby ve středu odpoledne jednat s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem o opatřeních, která by měla minimalizovat dopady současné finanční krize na české zemědělce. Hovořit by se mělo i o situaci na trhu s mlékem.

Naposledy chtěli zemědělci protestovat letos v říjnu, kdy kvůli krácení rozpočtu plánovali zablokovat silnice po celé zemi. Protestní akci na poslední chvíli odvolali poté, co jim premiér Mirek Topolánek slíbil, že vláda rolníkům příští rok dorovná přímé platby.

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso