KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nový virus bluetongue objeven u kozy

11/11/08

Zdroj: Agronavigátor.cz

Ve Švýcarsku byla v při rutinním vyšetření objevena u jedné kozy přítomnost neznámého druhu viru bluetongue, který byl nazván Toggenburg orbivirus.

 

Mittelhäusern / Bern (aho)- Při provádění rutinních vyšetření u koz byl v údolním hospodářství v lokalitě Toggenburg, která leží ve švýcarském kantonu St. Allen, objeven orbivirus.
 
Jak nyní referovali švýcarští vědci z Ústavu virových onemocnění a imunoprofylaxe (IVI) se sídlem v Mittelhäusernu v nejnovějším online čísle odborného časopisu Emerging Infect Disease při upřesňujícím genetickém výzkumu bylo zjištěno, že se jedná o jeden dosud neznámý typ viru bluetongue. Virus nebylo možné přidělit k žádnému z dosud ve světě známých 24 subtypů. Protože kozy nevykazovaly žádný ze symptomů charakteristických pro onemocnění bluetogue, je možné že tento typ viru, který dostal označení“toggenburgský orbivirus“ (TOV), již dlouhou dobu cirkuluje na území Evropy, aniž by byl odhalen.

Zdroj:
Hofmann, M. A. – Renzullo, S. – Mader, M. – Chaignat, V. – Worwa, G. – Thuer, B. Genetic characterization of Toggenburg orbivirus, a new bluetongue virus, from goats, Switzerland. Emerg Infect Dis. 2008 Dec; [Epub ahead of print] Schweiz: Neues Blauzungenvirus bei Ziegen gefunden [cit. 01-11-2008],

www.animal-health-online.de

 

Zařazeno v Veterinární správa