KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dotační programy přinesou zemědělcům v příštím roce 1,1 miliardy korun

07/11/08

Zdroj: ČTK

Čeští zemědělci by měli v roce 2009 v rámci dotačních programů získat ze státního rozpočtu 1,1 miliardy korun, což je srovnatelně jako v letošním roce. Oznámilo to dnes ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Výši dotací, které mají pomoci restrukturalizovat český agrární sektor a zvýšit jeho konkurenceschopnost, musí však ještě schválit současně se státním rozpočtem poslanecká sněmovna.
    Dotační programy pro rok 2009 kladou podle MZe důraz na ekologické přístupy v zemědělství. Podporují například biologickou a fyzikální ochranu rostlin jako ekologičtější variantu použití chemických látek na stejné účely.
    Další z nich jsou zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat, na podporu včelařství nebo zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat.
    Rozpočet zemědělského sektoru pro rok 2009 je o více než devět miliard nižší než rozpočet letošní. Výdaje z českých zdrojů mají být nižší o více než čtyři miliardy, z prostředků EU pak o téměř pět miliard.
    Především díky příspěvkům z národních zdrojů a EU skončilo loňské hospodaření českého zemědělství v zisku, který podle předběžných údajů činil 13,7 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek hospodářského výsledku v roce 2006.

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality