KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Bluetongue typu 6 v Nizozemí

11/11/08

V Nizozemí se objevilo několik případů onemocnění bluetongue odlišného typu 6, než proti jakému proběhla vakcinační kampaň v průběhu letošního roku.

V pátek 24.10. 2008 byl ve čtyřech nizozemských zemědělských podnicích ležících v blízkosti německých hranic prokázán výskyt viru bluetongue sérotypu 6 (BTV6). Tento typ viru se zpravidla vyskytuje pouze ve Střední Americe a Africe. Výskyt případů onemocnění bluetongue typu 8 v Německu vyvolal nutnost zahájení medializované vakcinační kampaně, která byla úspěšná. Proti novému virovému sérotypu však v současné době není k dispozici žádná očkovací látka. V tisku se objevilo podezření, že nizozemští sedláci vakcinovali ilegálně svoje zvířata v EU zakázanou živou vakcínou z Jižní Afriky.
 
Nizozemské ministerstvo zemědělství nechalo izolovaný virus vyšetřit v britské referenční laboratoři EU. Zde bylo prokázáno, že tento virus byl také použit v živé vakcíně původem z Jižní Afriky. Podle nizozemského ministerstva zemědělství není možný přesun viru sérotypu 6 z jednoho zvířete na druhé. I přesto by měl být zákaz transportu zvířat alespoň zpočátku dodržován.
 
Z důvodu výskytu tohoto onemocnění byla v Nizozemí zřízena tři uzavřená pásma, ve kterých platí u všech přežvýkavců přísná regulace transportu. Tato omezující opatření mají za cíl zabránit možnosti, že by se infikovaní přežvýkavci mohli dostat na území prostá tohoto onemocnění a zde se stát zdrojem nových případů. Zejména by neměla být z příslušných zakázaných zón přemístěna plemenná zvířata a užitková zvířata prozatím po dobu 14 dnů. Poté bude možný pohyb zvířat jedině po předchozím vyšetření na virus bluetongue sérotypu 6. Transport jatečných přežvýkavců z příslušných restrikčních zón (20 km a 50 km) je možný, ale ne na jatka umístěná ve volném území.      
 
Niederlande: Es ist ein Blauzungenvirus vom Serotyp 6 BTV6 in den Niederlanden erfordern Sperrmaßnahmen auch im Kreis Borken BTV6 in den Niederlanden: Kreis Viersen gehört zur Kontroll-Zone BTV 6: Kreis Paderborn trifft Vorsorgemassnahmen BTV6: Sperr- und Kontrollzonen im Westlichen Münsterland BTV6: Stadt Aachen befindet sich im 150 km Zone Münster trifft Vorsorge gegen neuen Erreger der Blauzungenkrankenheiten Zeitung: Niederländischer Bauern haben illegal BTV6 Imfstoff gespritzt Niederländisches Agrarministerium bestätigt Blauzungen – Typ 6 – Impfvirus [cit. 2008-10-28], www.animal-health-online.de

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Veterinární správa