KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vakcinace proti BT podle plánu

17/10/08

Zdroj: SVS ČR

K pátku 3. října bylo proti katarální horečce ovcí (bluetongue) vakcinováno více než  80% přežvýkavců v ČR. To znamená téměř milion sto tisíc krav, dále pak 154 tisíc ovcí a 17 tisíc koz. Nyní již probíhá revakcinace těch zvířat, která byla očkována proti katarální horečce ovcí mezi prvními.

 

Takto opakovaně vakcinováno, aby bylo dosaženo imunity, bylo již přes 316 tisíc krav, přes 35 tisíc ovcí a 3, 5 tisíce koz. Zkrátka, vše probíhá podle plánu.

V příštím roce počítáme, že budeme, stejně jako v ostatních členských zemích EU, opět proti katarální horečce vakcinovat. Ministerstvo zemědělství ČR totiž s pochopením situace velkoryse schválilo tuto vakcinaci pro rok 2009, slíbilo vyčlenit prostředky a opět ve výběrovém řízení bude vybrán dodavatel vakcíny. Podmínkou bude, aby bylo možné použít jen jednu vakcínu navozující imunitu minimálně na12 měsíců.

Aby byl boj proti blutengue účinný, je třeba, aby vakcinace probíhala alespoň tři roky po sobě, hovoří tak i Evropská komise, a toto stanovisko zaznělo též na zářijovém regionálním zasedání OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat), které se uskutečnilo v Lotyšsku. Zde bylo rovněž jasně konstatováno, že vakcinace, monitoring a kontrola nad přesuny jsou základními kroky k zamezení cirkulace viru v prostředí. Rovněž tak jsou vakcinovaná zvířata považovaná z hlediska obchodování za zvířata bezpečná, která nepředstavují riziko pro další šíření nákazy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Zdroj: www.svscr.cz

Zařazeno v Veterinární správa